Dönemin ünlü müteahhidi Nafiz Soyer tarafından inşa edilen Eda Apartmanı Hatay'ın denize sıfır apartmanlarından bir tanesiydi. İskenderun'da yer alan bina aynı zamanda şehrin önemli yerleşim yerleri arasında yer alıyordu. Bazı dairelerin 19 bin 500 liraya kiraya verildiği apartmanda satılık dairelerin de bazıları 7 milyon liraya kadar alıcı buluyordu. Ancak 6 Şubat günü yaşanan 7,7'lik büyük depremde Eda Apartmanı da yerle bir oldu ve içinde bulunan 128 kişiden sadece 8'i kurtuldu.

KARAR ÇIKMIŞTI

Sabah gazetesinin haberine göre, depremden günler sonra ortaya çıkan bir ayrıntı yürekleri dağladı. 5 Şubat günü, yani depremden sadece bir gün önce toplanan apartman sakinlerinin, 42 yıllık binayı yıktırıp yeniden inşa edilmesi yönünde karar aldıkları ortaya çıktı.

Yerle bir olan Eda Apartmanı'nın enkaz fotoğrafının paylaşıldığı bir sosyal medya hesabının altında yorum yazan bankacı Özlem Hanım'ın ev sahibi Filiz Yürüyen, "Bir gün önce apartman yönetiminden oybirliğiyle binanın yıkılıp yeniden yapılma kararı çıkmıştı ama kısmet olmadı" dedi.