Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖSYM), 2024 yılı YKS, LGS ve DGS taban puanlarını açıkladı.

İngilizce Öğrenmenin Sırları: 10 Kolay Yol! İngilizce Öğrenmenin Sırları: 10 Kolay Yol!

YKS'de en yüksek taban puan, Tıp Fakültesi'nde görüldü. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin burslu programına yerleşmek için 582,64 puan almak gerekiyor. Bu puanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin burslu programı takip ediyor.

Hukuk Fakültesi'nde en yüksek taban puan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde görüldü. Bu fakültenin burslu programına yerleşmek için 575,92 puan almak gerekiyor. Bu puanı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin burslu programı takip ediyor.

Mühendislik Fakültesi'nde en yüksek taban puan, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde görüldü. Bu bölüme yerleşmek için 569,37 puan almak gerekiyor. Bu puanı, İTÜ'nün Makine Mühendisliği Bölümü takip ediyor.

LGS'de en yüksek taban puan, İstanbul Erkek Lisesi'nde görüldü. Bu liseye yerleşmek için 498,25 puan almak gerekiyor. Bu puanı, Ankara Fen Lisesi takip ediyor.

DGS'de en yüksek taban puan, Tıp Fakültesi'nde görüldü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin DGS programına yerleşmek için 391,24 puan almak gerekiyor. Bu puanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin DGS programı takip ediyor.

En düşük taban puanlar, Beslenme ve Diyetetik, Sosyal Hizmet ve Rehberlik gibi bölümlerde yer aldı. Beslenme ve Diyetetik bölümünde en düşük taban puan, 272,38 puanla Atatürk Üniversitesi'nde görüldü. Sosyal Hizmet bölümünde en düşük taban puan, 269,25 puanla Anadolu Üniversitesi'nde görüldü. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde en düşük taban puan, 268,12 puanla Anadolu Üniversitesi'nde görüldü.

Adayların, tercihlerini yapmadan önce bu puanları ve üniversitelerin kontenjan durumunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bu bilgiler genellikle üniversitelerin resmi web sitelerinde ve ÖSYM'nin yayınladığı kılavuzlarda yer alıyor.

Editör: Haber Merkezi