31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne bir hafta kala, propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları yarın başlıyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği takvime göre, 30 Mart Cumartesi saat 18.00'den itibaren propaganda serbestliği sona erecek ve seçim yasakları başlayacak. Yasaklar 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

Seçim yasakları kapsamında, siyasi partiler ve bağımsız adaylar tarafından yapılacak her türlü propaganda yasaklanacak. Vatandaşlara görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndermek, kamuoyu araştırmaları ve anketler yayınlamak da yasak olacak.

Siyasi partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olacak. Ancak, belirtilen malzemeler dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak.

YSK, seçimin mart ayında olması nedeniyle güneşin batışını dikkate alarak doğudaki 32 ilde oy verme saatini öne çekmişti. Bu kapsamda; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ile Kilis'te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Diğer illerde oylar 08.00-17.00 saatlerinde kullanılacak.

Oy verme günü ise her türlü içki satışı ve içilmesi, eğlence mekanlarının açılması yasak olacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda ise yalnız yemek servisi yapılabilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse silah taşıyamayacak.

31 Mart günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organlarının seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak, 18.00 ile 21.00 arasında yalnızca YSK'nin seçimle ilgili haber ve açıklamaları yayınlanabilecek. Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK bu süreyi öne alabilecek.