Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlisi alımı yapmak üzere 2450 adayı bünyesine katmaya hazırlanıyor. Başvurular, 25 Eylül ile 6 Ekim 2023 tarihleri arasında "sinav.diyanet.gov.tr" adresi üzerinden online olarak yapılabilecek.

Başvuru Koşulları ve Detaylar

Başvurular için adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun belirlediği genel şartları taşıması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru yapacak adayların Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yer alan ortak nitelik şartlarını da karşılamaları gerekiyor.

Başvurular için son gün itibariyle unvan gruplarına göre belirtilen öğrenim düzeylerine sahip olmak gerekmektedir. 2022 yılı KPSS puanları da lisans mezunları için KPSSP124, ön lisans mezunları için KPSSP123, ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 50 puan alınması gereken diğer bir şarttır.

Başvuracak adayların ayrıca başvurdukları unvan grubunda görev yapmaya mani bir engeli bulunmamalıdır. Hafız kontenjanına başvuracak adaylar için hafız olma şartı aranmaktadır.

Sözleşmeli bir pozisyonda çalışmakta olan adaylar için ise Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların belirlediği fesih sürelerine dikkat edilmelidir.

diyanet-personel-alimi-detayi

İşitme ve Görme Engelli Öğrenciler İçin Özel Şartlar

İşitme engelli öğrencilere eğitim vermek isteyen adaylar için işaret dili alanında en az 120 saatlik işaret dili sertifikası gerekmektedir. Görme engelli öğrencilere eğitim vermek isteyen adaylar ise en az 64 saatlik Braille Alfabesi sertifikasına sahip olmalıdır.

Ayrıca, işitme engelli ve görme engelli öğrencilere eğitim vermek isteyen adayların Başkanlık bünyesinde geçici öğretici olarak en az bir eğitim-öğretim yılı (180 iş günü) çalışmış olmaları gerekmektedir.

Başvuru Tarihleri ve Yeri

Başvurular, 25 Eylül - 6 Ekim 2023 tarihleri arasında "sinav.diyanet.gov.tr" adresi üzerinden online olarak kabul edilecektir. Başvuruları tamamlamak ve detaylı bilgilere ulaşmak isteyen adaylar bu adresi ziyaret edebilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni din görevlilerini bünyesine katmak için başvuruları bekliyor ve uygun adayları aralarına katmaya hazırlanıyor. Başvuruları yapacak adayların belirtilen tarihleri ve koşulları dikkatlice göz önünde bulundurmaları önemlidir.