Dünyanın en büyük ülkesi süper güç Amerika'da söylentilerin ardı arkası kesilmiyor. 81 yaşındaki başkan Joe Biden, son zamanlarrda ardı arkasına gaflar yapıyor. Hareketleri ise adeta bir ölüden farksız. Bunun gibi nedenlere bazı videolar da destek olunca Biden'ın öldüğü yönündeki dedikodular da alıp yürüyor. Peki, Joe Biden öldü mü? Beyaz Saray'dan çıkan tabut videosu da neyin nesi?

DAHA ÖNCE DE İDDİA EDİLMİŞTİ

Bir Twitter hesabı tarafından 9 Eylül 2022 tarihinde yapılan bir paylaşımda, ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 yıl önce öldüğü ve yerine ikizinin geçtiği iddia edildi.

İddianın Kaynağı Ne?

Paylaşılan iddiada kendisini Joe Biden’ın torunu olarak tanıtan bir kişi, dedesinin 4 yıl önce öldüğünü iddia ederken görülüyor. Devamında Biden’ın bir ikizinin bulunduğunu ve Beyaz Saray’da Joe Biden gibi davrandığını belirtiyor. İkiz kardeşinin isminin de Bo olduğu sonunda söylüyor.

Joe Biden Öldü mü?

Joe Biden’ın öldüğünü iddia eden video, aslında, bir TikTok hesabında paylaşılmış. Hesabın sahibi Kass Theaz isimli bir kullanıcı ve tanıtımında “hiciv hesabı” olduğu belirtiliyor.

Kendisinin Joe Biden’ın torunu olduğunu ‘ispatlamak’ için paylaştığı fotoşoplu resmi Instagram sayfasında bulmak mümkün.

Fotoğraf, Joe Biden’ın Çin’i ziyareti sırasında torunu Naomi Biden ile çekilen bir fotoğrafın oynanmış hali. 

Nitekim, videonun popülerleşmesi sonrası Kass Thaez TikTok’ta başka bir paylaşım yaparak, videonun bu şekilde ciddi bir biçimde paylaşımını oldukça ‘komik’ bulduğunu ifade ediyor. 

Dahası Joe Biden’ın öldüğü bilgisi de doğru değil. Örneğin, Joe Biden’ın Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü üzerine Birleşik Krallık’taki cenaze törenindeki görüntüleri bulmak mümkün.

Biden’ın İkizi Var mı?

Dört çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Joe Biden’ın bir kız kardeşi ve iki erkek kardeşi bulunuyor: Valerie, James ve Frank.

Biden ailesinde ‘Bo’ ismine en yakın kişi ise Beau Biden. Fakat Beau Biden, Joe Biden’ın kardeşi değil oğlu ve 2015 yılında beyin tümörü nedeniyle hayatını kaybetti. 

YİNE AYNI İDDİA

Bir Twitter sayfası Beyaz Saray'dan çıkan tabut videosu yayınladı. Videoya ise "Bu bir ceset torbası mı? Bu gerçek mi?" notunu düştü.

Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanıdır. İşte Joe Biden hakkında genel bilgiler:

  • Joe Biden, 20 Kasım 1942'de Pennsylvania'da doğdu. Wilmington, Delaware'de büyüdü.
  • Biden, Demokrat Parti üyesidir ve siyasi kariyerine 1970'lerin başında başlamıştır.
  • 1973-2009 yılları arasında Delaware Senatörü olarak görev yaptı. Bu süre boyunca Senato Adalet Komitesi başkanlığı dahil çeşitli komitelerde görev aldı.
  • 2009-2017 yılları arasında Barack Obama'nın başkanlığı sırasında ABD'nin 47. başkan yardımcısı olarak görev yaptı.
  • Biden, 2020 ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı olarak seçimlere katıldı. Başkan Donald Trump'a karşı yarıştı ve seçimleri kazanarak 20 Ocak 2021'de başkanlık görevine başladı.
  • Biden, 78 yaşında başkanlık görevine başladığında Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihindeki en yaşlı başkan olarak göreve başlamıştır.
  • Biden yönetimi, birçok politika değişikliği ve öncelikleriyle dikkat çekmiştir. COVID-19 salgınıyla mücadele, iklim değişikliği, ekonomik toparlanma, göçmenlik reformu ve ırksal eşitlik gibi konular öncelikli gündem maddeleri arasındadır.
  • Ayrıca Biden yönetimi, uluslararası ilişkilerde de bazı değişiklikler yapmıştır. Paris İklim Anlaşması'na geri dönüş, İran nükleer anlaşmasıyla ilgili müzakerelerin yeniden başlaması ve NATO'ya destek gibi konularda aktif bir rol oynamıştır.
  • Biden'ın başkanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyasi atmosferde bölünmeler ve tartışmaları da yansıtmaktadır. İç politikada Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti arasındaki farklılıklar sürmektedir.