Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2024 yılında Jüpiter'in Europa uydusunu incelemek üzere Europa Clipper uzay aracını fırlatacak.

Europa Clipper, Europa uydusunun yörüngesine gidip incelemelerde bulunacak. NASA, Europa Clipper'la, tıpkı Dünya gibi yüzeyinde su bulunan bu uydunun gizemlerini keşfetmeye çalışacak.

NASA, Europa Clipper'ın üzerine isimler de kazıyacak. Şişede Mesaj (Message in a Bottle) kampanyasıyla 2023'ün sonuna kadar başvuru toplanıyor. Bu isimler yaklaşık 3 milyar kilometre ötede bulunan Europa'ya seyahat edecek aracın içindeki bir plakaya kazınacak.

Toplanan isimler bir liradan daha küçük bir plakaya yerleştirilecek. Şimdiye kadar 950 bine yakın başvuru yapıldı. NASA mühendisleri bu isimlerin hepsini elektronik ışınlarla yazacak. Her bir satırın 75 nanometre yani insan saçının binde biri kalınlığında olacağı belirtiliyor.

Adınızı Europa Clipper'a kaydetmek için şu adımları takip edebilirsiniz (İsmini Jüpiter'e gönderme):

  • İlk adım olarak NASA'nın Europa sayfasında oluşturulan Message In a Bottle sayfasına bu bağlantıya tıklayarak gidin.

1-jupitere-adini-gonder

  • Açılan sayfada Send Your Name yazan yere tıklayın.

2-jupitere-adini-gonder

  • First Name yazan yere adınızı, Last Name yazan yere ise soyadınızı yazarak Next'e (ileri) tıklayın.

3-jupitere-adini-gonder

  • Sonraki sayfada isteğe bağlı mail adresinizi ekleyebilirsiniz. Location kısmından Turkey'i seçip, Zip Code yazan yere ise posta kodunuzu girmeniz gerekiyor.

4-jupitere-adini-gonder

Konya dün gece uyumadı Alper Gezeravcı'yı Bilim Merkezi'nde takip etti Konya dün gece uyumadı Alper Gezeravcı'yı Bilim Merkezi'nde takip etti
  • Bu bilgileri girdikten sonra Sign On yazan yere tıklayıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Eğer isterseniz aşağıdaki kutucuğa tıklayıp NASA'nın haber bültenine üye olabilirsiniz.

5-jupitere-adini-gonder

  • Başvuru tamamlandıktan sonra çıkan sayfada NASA'nın oluşturduğu tasarımı indirebilirsiniz.

Eğer her şey yolunda giderse 2024 yılında fırlatılacak olan Europa Clipper'ın 2030 yılında yörüngeye varması planlanıyor.

Bu fırsatı kaçırmayın ve adınızı Jüpiter'e gönderin!

Editör: Haber Merkezi