2024 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde anket şirketleri saha görüşlerini açıklıyor. ORC'nin son anketinde İzmir için ilgi çekici ve AK Parti için "umut dolu" sonuçlar açıklandı.

Memur Maaşlarına Temmuz Zammı: Kimi Memurlar 60 Bin Lirayı Geçecek! Memur Maaşlarına Temmuz Zammı: Kimi Memurlar 60 Bin Lirayı Geçecek!

İzmir'i kazanma olasılığı sıfırın altında görülen AK Parti'nin İzmir'i kazanma olasılıkları artmış gibi görünüyor. 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP adayı Tunç Soyer, %58,10'luk oranla seçimi kazanmıştı. AK Parti ise %38,69 oy oranına sahipti.

İzmir'in neredeyse tüm ilçelerinde 2. parti konumunda bulunan AK Parti'nin muhtemel adayları son ankette de bu durumun sürmediği ve kararsızların İzmir'in kaderine karar vereceği konuşuluyor.

İYİ PARTİ AK PARTİ BİRLİKTELİĞİ

İYİ Parti'nin son yapılan genel seçimlerde CHP'nin içinde bulunduğu altılı masa birlikteliğinden dolayı zarar görmesi parti cephesinde yeni oluşum için yeşil ışıkların yakılmasına yol açtı.

Meral Akşener liderliğindeki partide İzmir için bu kez CHP'yle değil AK Parti'yle birleşilmesi gerektiği dillendiriliyor. İYİ Parti, bu sayede İzmir'in siyasi inadının da kırılması yönünde bir yönelimde bulunmuş olacak.

orc-izmir-anketi

İYİ PARTİ ADAYINI AÇIKLAMIŞTI

İzmir için ilk aday açıklaması İYİ Parti'den gelmiş ve Ümit Özlale ismi kesinleşmişti. Bu gelişmenin ardından AK Parti'nin de Hamza Dağ, Mahmut Özgener ve Şebnem Bursalı isimleri öne çıktı.

AK Parti'nin kararsızların oyunu alması durumunda küçük farkla İzmir'i kazanması olası görünüyor.

İYİ Parti'yle ortak hareket edilmesi ya da İzmir'de AK Parti'nin aday çıkarmaması durumunda ise İYİ Parti'nin adayı Ümit Özlale'nin İzmir'i %66'lık oyla kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Editör: Haber Merkezi