Ankara, İstanbul ve İzmir'de anketlerde son durum ne? Belirlenen isimler illerde seçim sonuçlarını nasıl etkileyecek? GENAR Araştırma Başkanı, Kamuoyu Araştırmacısı İhsan Aktaş, A Haber'de konu ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aktaş, Cumhur İttifakı'nın İstanbul'da iki yıl önceden başlamak kaydıyla oy oranlarının daha yüksek olduğunu belirterek, "Kazanma arzusu daha çok Cumhur İttifakı'nda. Atmosfer de Cumhur İttifakı'ndan yana" dedi.

Ankara'da ise İYİ Parti'nin adaylıktan çekilmesi durumunda AK Parti'nin şansının daha yüksek olduğunu belirten Aktaş, "Mansur Yavaş milliyetçi bir kimlik. Turgut Altınok da milliyetçi bir kimlik. Bu bir hafta 10 gün içerisinde milliyetçi seçmen acaba iki aday arasında nasıl tercihte bulunacak? Ona göre Ankara'yı biraz daha derin okumaya tabii tutabiliriz" ifadelerini kullandı.

İzmir'de ise İYİ Parti'nin ayrı bir aday çıkarması durumunda AK Parti'nin oy oranlarının artabileceğini belirten Aktaş, "İzmir'de enteresan bir şey var. DEM'in oyları ile İYİ Parti'nin oylarını ayırdığınız zaman CHP kendi oyları yüzde 30-35'lerde kalıyor. İki parti eğer ayrı girseydi İzmir'de sürpriz bir sonuçla karşılaşabilirdik. İYİ Parti zaten ayrıştı. İzmir'de bir önceki seçime göre biraz daha iddialı olabilir AK Parti" şeklinde konuştu.

Aktaş'ın açıklamaları, İzmir'de AK Parti'nin kazanma şansının olduğunu gösteriyor. Ancak, İYİ Parti'nin adaylığını geri çekmesi durumunda bu durum daha da netleşecek.