Konya'da 31 ilçenin 28'inde ön seçim yapılacak

AK Parti, 2024 yerel yönetimler seçimleri için aday belirleme çalışmalarına hız verdi. Konya'da ise an itibariyle merkez 3 ilçe ve büyükşehir belediye başkan adayları belli oldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediyesi'ne Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediyesi'ne Hasan Kılca, Meram Belediyesi'nde ise Mustafa Kavuş'la yola devam edilecek.

Geride kalan 28 ilçede ise önce halkın görüşü alınacak. Ön seçim kriterine göre AK Parti, ilçelerde belediye başkan adaylarını belirleyerek nokta atış bir seçim maratonu geçirmek istiyor.

AK Parti'de aday adayı başvuruları 22 Kasım tarihinde sona erecek. Temayül yoklaması ise 26 Kasım'da gerçekleştirilecek.

Adaylar 5 aşamadan geçecek

Doğru adayın belirlenmesi için de önemli kriterler bulunuyor. Buna göre adayların 5 aşamadan geçeceği öğrenildi. Bunlar; anket, temayül, mülakat, alt-üst kurul ve Cumhurbaşkanı onayı.

Kamu'da Birden Fazla Maaş Alma Dönemi Sona Eriyor: Düzenleme Meclis'e Sunuldu! Kamu'da Birden Fazla Maaş Alma Dönemi Sona Eriyor: Düzenleme Meclis'e Sunuldu!

Anket, temayül, mülakat, alt-üst kurul ve Cumhurbaşkanı onayı

Parti içinde bu hafta belirlenen isimler üzerinden anket çalışmaları yapılacak. Elde edilen sonuçlar ise yerel yönetimler başkanlığınca ‘etnografik’ ekibin verileriyle karşılaştırılacak.

Yerel yönetimler başkanlığı etnografik araştırma yaptı

Öne çıkan isimler ise bölge teşkilatlarınca temayüle tabi tutulacak. Böylece anket ve temayülden elde edilen sonuçlar büyük önem arz edecek. Ardından genel merkezde oluşturulan alt ve üst kurul tarafından incelenecek olan isimler, onay almaları durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 81 ildeki eski yol arkadaşlarının da fikirleri alınacak. Bu sürece parti teşkilatları da vatandaşları arayarak, “Belediye başkanı adayı olarak kimin tercih edilmesini istersiniz?” sorusunu yönelterek çalışmalara destek verecek.

AK Parti AR-Ge Başkanlığı sosyal medya ve yerel medyayı mercek altına aldı

Yerel yönetimler başkanlığı geçtiğimiz aylarda, oluşturduğu etnografik ekip ile birlikte sokaklarda dalga araştırması yaptı ve böylece vatandaşların nabzını tuttu. AK Parti AR-Ge Başkanlığı, sosyal medya ve yerel medyada, belediye başkan adaylığı için adı geçen isimleri de mercek altına aldı.

Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak sonuçlar doğrultusunda AK Parti, Konya'da 2024 yerel seçimlerde başarılı bir performans sergilemek istiyor.

Editör: Haber Merkezi