AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, seçim tarihinin güncellenmesi konusuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yavuz, konuya ilişkin çok fazla yorum ve görüşe rastladıklarını kaydederek şunları söyledi:

- Seçim tarihi güncellemesi konusuyla ilgili, her gün alakalı alakasız sayısız yorum ve görüşe rastlıyoruz.

Bunu yapanların oyu kabul olmayacak Bunu yapanların oyu kabul olmayacak

- Maalesef bu yorum ve görüşlerin çoğunun ne gerçeklikle ne de hukuki değerlendirmeyle alakası yoktur.

- Gözlemlediğimiz üzere tartışmalar şu konular etrafında olmaktadır; 'erken seçim mi, yoksa seçim tarihinin güncellenmesi mi', 'fesih mi, yoksa seçimin yenilenmesi mi', '90 gün mü, yoksa 60 gün mü.' Oysa konu çok net ve anlaşılır bir şekilde açıktır.

- Şöyle ki; seçimler, mevsimsel şartlar sebebiyle çok az öne alınacaksa bunun adı 'erken seçim' değil, 'seçim tarihinin güncellenmesi' olur.

- Salt mevsimsel şartlar sebebiyle (seçimlere katılım düşük olmasın ve her seçmen iradesini sandığa yansıtabilsin diye) seçimler çok kısa bir süre öne alınacaksa bu durum 'erken seçim' olarak asla nitelendirilemez.

- Daha çok parlamenter sistem sürecinde dilimize yerleşen 'erken seçim' kavramı, bir anlamda hükumet edememe ya da hükumet etmenin zorlaştığı hatta imkansızlaştığı dönemlerde, seçimlere birkaç yıl kalmasına rağmen seçimlerin yapılması durumunu ifade eden bir kavramdı.

- Oysa şimdi böyle bir durum yok. Sonuç olarak, okulların kapanması, mevsimlik işçi hareketleri gibi bir kısım mevsimsel şartların ortaya çıkarttığı zorluklar nedeniyle seçimler çok kısa bir süre öne alınacaksa bu durumu ancak 'seçim tarihinin güncellenmesi' olarak tanımlayabiliriz.