Konya'nın geleceğini yakından takip etti Konya'nın geleceğini yakından takip etti

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve aynı zamanda Yeni Akit yazarı olan Sinan Burhan, Türkiye'nin ekonomik zorluklarını aşmak ve enflasyonla mücadele etmek için radikal önerilerde bulundu. Burhan, ekonominin düze çıkabilmesi için daha hızlı ve etkili çözümler gerektiğini savundu ve iki önemli önerisini paylaştı.

İlk önerisinde Burhan, yüksek gelir sahibi bireylerden daha yüksek vergiler alınması gerektiğini vurguladı. "Tek seferlik zenginlerden bir milyon dolardan başlamak üzere daha da yüksek vergi almalıdır. 1 milyon kişiden bu rakamı toplasa bir trilyon dolar eder" ifadelerini kullandı. Burhan, özellikle çok sayıda mülk ve varlık sahibi olan bireylerden bir defalık yüksek vergi alınmasını önerdi. Örneğin, Bodrum ve Boğaz gibi lüks bölgelerde yer alan değerli gayrimenkuller için özel bir vergi düzenlemesi yapılması gerektiğini belirtti.

İkinci önerisinde ise Burhan, Türkiye'de para kazanıp yurt dışına kaçıran kişilere yönelik sert bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini dile getirdi. Döviz kaçakçılarının mal varlıklarına el konulması gerektiğini ifade eden Burhan, "Türkiye’de para kazan sonra götür gavur bankalarına yatır. Olmaz… Devlet çağıracak getir şu yurt dışındaki paraları yoksa malına el koyarım demelidir" dedi. Ayrıca, haksız ve ölçüsüz zenginleştiği düşünülen bürokratlar ve belediye yetkililerinin de incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Burhan'ın önerileri, hükümetin ekonomik krizle başa çıkma çabaları kapsamında tartışmalara neden oldu. Ekonomik sıkıntıların hafifletilmesi için atılacak adımların ne şekilde şekilleneceği, Burhan'ın önerileri doğrultusunda mı ilerleyeceği yoksa alternatif çözümler mi üretileceği merak konusu oldu.

Sinan Burhan'ın yazısının tamamı için tıklayın