ÖZEL HABER-Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararla akaryakıttaki ÖTV oranları yükseltilmiş ve bu kararla benzin, motorin ve LPG'ye 6 TL'ye varan tarihi zamlar gelmişti. ÖTV kararının ardından benzin ve motorin grubunda pazar gününden itibaren geçerli olacak şekilde 6 lira fiyat artışı meydana geldi. Arttırılan ÖTV tutarlarıyla birlikte benzin ve motorinin litre fiyatı 33 TL'yi aştı.

Yılbaşında ve seçim öncesinde benzin ve motorin kaç liraydı?

Hatırlanacağı gibi 14 Mayıs seçimleri öncesi benzin litre fiyatı 19.76, motorin litre fiyatı da 18.58 liradan satılıyordu. Seçimlerden bugüne kadar benzine yaklaşık 14 lira 25 kuruş, motorine de yaklaşık 13 lira 80 kuruş zam geldi. Yılbaşında ise benzin fiyatları 21.14 TL, motorin fiyatları ise 23.50 TL seviyesindeydi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün akşam saatlerinde akaryakıt ürünlerine getirilen ÖTV zammıyla ilgili bir açıklama yaptı ve akaryakıt ürünlerindeki ÖTV zammının 2 nedeni olduğunu belirtti. Bakanlık'tan yapılan açıklamada "Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır. Birincisi yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu ürünlerin ithal ürünler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV tutarları maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir." denildi. Bakanlık ayrıca Türkiye'nin benzinde de, motorinde de Avrupa'da en ucuz 4'üncü ülke konumunda olduğunu belirterek "Sınır komşumuz Yunanistan'da benzin 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası Ülkemizde benzin 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır" ifadeleri kullanıldı.

KONYA AKARYAKIT FİYATLARI

Konya'da benzinin litre fiyatı 34,90 TL'ye yükseldi. Motorinin litre fiyatı 33,27 TL'ye çıkarken LPG satış fiyatı 13,99 TL oldu.

YOLLAR BOŞALDI

Kentte özellikle mesai saatinin hemen öncesinde erken saatlerde yürümenin bile imkansız olduğu yollar adeta boşaldı. Konya'nın ana arterlerinde trafik yoğunluğu yüzde 60'lardan yüzde 25 seviyelerine geriledi.

Konya'da sabah saatlerinde yollardaki yoğunluk haritaya bu şekilde yansıdı:

konya-trafik-yogunlugu-17-temmuz-2023-3

Konya'da her sabah tıkanan Birinci Organize Kavşağı'nda yoğunluğun azaldığı ve trafik kuyruğunun mesafesinin kısaldığı görüldü.

konya-trafik-yogunlugu-17-temmuz-2023-4

İstanbul Yolu üzerinde de yoğunluk alt seviyelere indi.

konya-trafik-yogunlugu-17-temmuz-2023-1

Şehrin ana merkezi konumundaki çarşı merkezinde trafik sıfır noktalarında seyretti.

konya-trafik-yogunlugu-17-temmuz-2023-2

Konya'nın sanayi tesislerinin bulunduğu yollarda da trafik yoğunlunun çok düşük seviyelerde olduğu görüldü. 

Editör: Haber Merkezi