Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin 17. edisyonunun heyecanla beklenen tarihlerde gerçekleştirileceğini açıkladı. Gökbel Yaylası'nda düzenlenecek olan etkinlik, yüzlerce güreşçinin ve ünlü sanatçıların katılımıyla büyük bir şölene dönüşecek.

Ata sporu olan güreşin geleneksel değerlerini koruma amacı güden organizasyon, yörük kültürünü yaşamak ve gelecek nesillere aktarmak hedefiyle düzenleniyor. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi Türkiye Ulusal Envanterine giren Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, her yıl büyüyerek ülkenin en önemli güreş organizasyonlarından biri haline gelmeyi başarıyor.

Başkan Yücel, 12-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek etkinliğe tüm vatandaşları davet ederek, "Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde hem geleneksel değerlerimize sahip çıkıyor hem de unutulmaz bir festival deneyimi sunuyoruz." dedi.

Etkinlik, 12 Ağustos Cuma günü başlayacak ve iki gün boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Of Road Gösterisi, Hatıra Para Köşesi, Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri Fotoğraf Sergisi, Sahilden Yaylaya Yörük Obası, Geleneksel Yayla Çarşısı ve stantlar, katılımcılarına renkli ve kültürel deneyimler sunacak.

Bursa, Yeşil Bursa Yeşil Gastronomi temasıyla lezzet şölenine hazırlanıyor Bursa, Yeşil Bursa Yeşil Gastronomi temasıyla lezzet şölenine hazırlanıyor

Aynı gün akşam saatlerinde ise ünlü sanatçılar Ayşe Dinçer ve Sibel Can'ın sahne alacağı konserlerle müzik dolu anlar yaşanacak. Pazar günü ise saat 09.00'da başlayacak güreş müsabakaları, izleyicilere nefes kesen mücadeleler sunacak. Kırkpınar'ın tanınmış başpehlivanlarının çoğunluğunun yer alacağı organizasyonda, 50 başpehlivan ve 1000'den fazla güreşçi mücadele edecek.

Başkan Yücel, büyük özenle hazırlanan etkinliği tüm vatandaşların keyifli bir hafta sonu geçirmesi için düzenlediklerini ifade ederek, Alanya'da yaşayan vatandaşları, şehre gelen misafirleri ve ülkenin dört bir yanından güreşseverleri Gökbel Yaylası'ndaki bu büyük şölene davet etti. Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, gelenek ve eğlencenin buluştuğu bir etkinlik olarak Alanya'nın ve ülkenin kültürel zenginliğini yansıtacak.