Ortadoğu'da Artan Gerilimler Altını Yükseltti

Altın fiyatları, Ortadoğu'da çatışmaların şiddetlenmesinin güvenli liman olarak varlıklara olan talebi artırmasıyla 2 bin dolar seviyesine yakın seyrederken, Konya piyasalarında altının gram fiyatı 1850 lira, çeyrek altın 3145 liradan satılıyor. Bu rekor fiyatlarla Konya, yeni bir haftaya başladı.

Fed Kararı ve Yatırımcıların Beklentileri

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günkü kararları, yatırımcılar tarafından büyük bir ilgiyle bekleniyor. İsrail-Filistin çatışması gelişmeleri ve ABD'de beklentilerin üzerinde gerçekleşen makroekonomik veriler, Fed'in kararlarını daha da önemli hale getiriyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in bu hafta politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, aralık ve ocak toplantıları için öngörüler sınırlı da olsa değişmeye başladı.

konya-piyasalari-rekor-basladi

Analistler, özellikle cuma günü açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini kaydederek, Fed'in ekonomiyi soğutmak için attığı ultra şahin adımlara karşın istenilen sonuçlara henüz ulaşamadığını bildirdi.

Avrupa'da BOE Kararı İzlenecek

Avrupa'da perşembe günü İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) para politikası kararları yatırımcıların odağına yerleşti. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, politika metni ve BoE Başkanı Andrew Bailey'nin açıklamalarının varlık fiyatları üzerinde etkili olacağı öngörülüyor.