KONYA-24 TEMMUZ-2023-Konya piyasalarında haftanın ilk gününe düşüşle başlayan altın fiyatları, yatırımcıları Amerika Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararlarına odaklandı. Gram altın, 1726 TL seviyesinde, çeyrek altın ise 2905 TL seviyesinde seyrediyor.

Küresel piyasalar, bu hafta Fed ve ECB'nin faiz kararlarına odaklanmış durumda. Uzmanlar, her iki merkez bankasının da 25 baz puanlık faiz artırımı yapacağını tahmin ediyor. Piyasalar, kararların ardından Fed Başkanı Jerome Powell ve ECB Başkanları'nın yapacakları konuşmaları yakından takip edecek.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) hafta içinde açıklayacağı yılın ikinci enflasyon raporu da büyük önem taşıyor. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın sunumuyla gerçekleşecek olan raporda, enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü güncellemelerin beklendiği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz hafta politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 15'ten yüzde 17,5'a yükselten TCMB, miktarsal sıkılaşma politikasının devam edeceği mesajını vermişti. Bu adım, piyasaları olumlu yönde etkilemişti.

TCMB'nin Piyasa Para Politikası Kurulu (PPK) metninde, enflasyonda belirgin iyileşme görünene kadar sıkılaşma politikasının devam edeceği vurgulanmış ve "miktarsal sıkılaştırma" mesajı verilmişti. Bu mesajın hemen ardından, zorunlu karşılık oranlarında artışa gidilmişti.

Hafta boyunca hem küresel merkez bankalarının faiz kararları hem de TCMB'nin enflasyon raporu yakından takip edilecek ve piyasalarda belirleyici bir etkiye neden olması bekleniyor. Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar da yatırımcılar tarafından titizlikle izlenecek.