ÖZEL HABER-ABD'nin kredi notunun düşürülmesi sonrasında altın, yatırımcıların güvenli liman arayışını karşılıyor. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi ve dolar endeksinin güçlenmesi, ons altın fiyatını 1970 dolar civarında tutuyor. Aynı dönemde iç piyasada yaşanan döviz kuru artışı da gram altının 1696 TL seviyelerine yükselmesine neden oluyor.

ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu Önem Taşıyor - Yatırımcılar Beklentilerini Belirliyor

Bugün açıklanacak olan Temmuz ayı ABD tarım dışı istihdam raporu, yatırımcıların yakından takip ettiği bir veri olarak öne çıkıyor. Temmuz'da yaratılan istihdam sayısı ve işsizlik oranı, piyasadaki yönü etkileyecek önemli faktörler arasında yer alıyor. Raporda aynı zamanda ortalama saatlik kazançlara ilişkin beklentiler de dikkatle inceleniyor.

Uzmanlar Altın Fiyatları İçin Tahminlerini Paylaşıyor - Ons Altın 2100 Dolara Ulaşabilir

Kanadalı yatırım bankası TD Securities'e göre, altın fiyatları yıl sonuna kadar rekor seviyelere tırmanabilir. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ağustos ayında ons altında beklenen düşüşün gerçekleştiğini belirtirken, birkaç hafta içinde ons altının 2000 dolar seviyelerine yükselebileceğine dikkat çekiyor. Aynı uzman, gram altında yaşanan kısa vadeli düşüşlerin kalıcı olmayacağını ve yıl sonunda 1800 TL üzerinde fiyatları beklediğini ifade ediyor.

Bu gelişmeler ışığında, Konya piyasalarının altın fiyatlarındaki hareketliliği yakından takip etmeye devam ettiği gözleniyor.

Konya piyasalarında bugün (04 Ağustos 2023)

Konya piyasalarında durgunluk sürüyor. Gram altının satış fiyatı 1696 TL. Alış fiyatı ise 1683 TL bandında. Çeyrek altın 2865 TL'yle yatay seyrini sürdürüyor. Döviz cephesinde de hareketlilik yok. Dolar 27,13 TL, Euro ise 29,66 TL.