Anayasa Mahkemesi, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) İptal İstemini Reddetti

Kahramanmaraş depremleri sonrası ekonomik kayıpları telafi etmek amacıyla getirilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (Ek MTV) iptali için yapılan başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından oy birliğiyle reddedildi. Karar sonucunda kasım ayının ikinci taksidi ve ağustos ayının ödenmeyen taksidi vatandaşlar tarafından ödenecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören yasal düzenlemeye ilişkin CHP'nin iptal istemini değerlendirdi. Yüksek Mahkeme, Ek MTV'nin 2023 yılı için tahakkuk ettirilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar ödenmesini düzenleyen 1. madde hükmünün Anayasa'ya uygun olduğuna karar verdi. Oy birliğiyle alınan kararın gerekçesi daha sonra yazılacak.

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen Ek MTV'nin ödemeleri ağustos ve kasım aylarında iki taksit halinde yapılması kararlaştırılmıştı. İlk taksit döneminde hedeflenen yaklaşık 13,2 milyar lirayla ilgili tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti.

Bu karar doğrultusunda, vatandaşlar ağustos ayında ödenmeyen taksitleri ile kasım ayının ikinci taksitini ödemeye hazırlanıyor.

Editör: Haber Merkezi