• Enflasyon zamları: Memur, emekli ve asgari ücretliye zam oranı yüzde 50'ye yaklaşacak
  • Memur ve emekli zamları: SSK ve Bağkur emeklilerine en az yüzde 38, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 50'ler civarında zam bekleniyor
  • Asgari ücret zammı: Asgari ücrete ise yüzde 40-45 bandında zam yapılması öngörülüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58'den yüzde 65'e çıkardı. Bu gelişme sonrası, memur, emekli ve asgari ücretliye zam oranı da yükselecek.

Ekonomist Muhammet Bayram, yaptığı değerlendirmede, SSK ve Bağkur emeklilerine en az yüzde 38, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 50'ler civarında zam beklendiğini belirtti.

Bayram, "SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkı kadar bir fark alıyor. Bu da yüzde 38 seviyesine işaret ediyordu. Her ne kadar bir önceki raporda yüzde 58 rakamı açıklansa dahi son raporda bu yüzde 65 seviyelerine revize edildi. OVP'de bu yüzde 68'ler civarındaydı.

Dolar bazında yıllara göre asgari ücret Dolar bazında yıllara göre asgari ücret

Kasım ayı belirleyici olacak Kasım ayı enflasyonu doğal gaz tüketimi ile beraber yüksek artış göstermez, yüzde 5 seviyesi civarında bir enflasyon gerçekleşirse enflasyon farkı yüzde 38'ler seviyesinde gerçekleşecek.

Memur ve emekliye enflasyon farkı ne olacak? SSK ve Bağkur emeklilerine en az yüzde 38 enflasyon farkı söz konusu olacaktır. Ancak memur ve memur emeklilerimiz toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 9 oranında refah payı alacaklar. Bu da onların maaşlarını yüzde 50 sınırına dayandırıyor.

Asgari ücrete zam ne kadar olacak? Burada rakam telaffuz etmek güç olsa da, asgari ücretliler en az memur ve emeklilere yapılacak zam kadar bir beklenti içerisindeler. Yüzde 50 olmasa dahi yüzde 40-45 bandında asgari ücrete zam yapılacağını düşünüyorum.

Burada 10 bin 402 TL olan bir asgari ücret yüzde 40 artış olursa, 15 bin 900'ler seviyesinde, yüzde 45 artış olursa 16 bin 500'ler seviyesinde olacağını düşünüyorum.

Tabi asgari ücretliye büyükşehirlerde 16 bin 500 TL seviyesi düşük kalabilir. Büyükşehirlerde zaten asgari ücretli bir hayli azaldı, fiyatlar şu anda bile asgari ücretin üzerinde belirleniyor. Biz asgari ücret için yeni şeyleri konuşmalıyız.

Önceki dönemlerde söylediğim üzere bölgesel asgari ücretlerin gelmesi gerekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde daha fazla asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor.

Vergi oranını sabitlenmesi de Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda konuşulacaktır diye düşünüyorum. 2024 yılındaki asgari ücret son yapılacak yüksek asgari ücrettir diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi