Büyük acılara neden olan ve bugüne kadar görülmüş ender felaketlerden biri olarak tarihe geçen depremin ardından fay hatlarının üzerinde bulunan illerde kafalar karıştı. Uzmanlar fay hatlarının diri olduğu yerler bilgisinden ilk depremin nerede olabileceğine dair birçok konuyu açık açık konuşmaya başladı.

YENİ DEPREMİN ADRESİNİ AÇIK AÇIK SÖYLÜYORLAR

Deprem uzmanları depremin yeni merkezinin Marmara Bölgesi olabileceğinin altını çizerek önlem alınması gerektiğini düşünüyor. Olası deprem durumunda özellikle Marmara Bölgesi için büyük yıkımın ve can kaybının yaşanabileceği öngörülüyor. Bu durum ise bölge halkı tarafından gergin bir sürecin başlangıcı olarak göze çarpıyor.

Konya'daki fay hatları nereden geçiyor? Foto Galeri: Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

MUHARREM İNCE KONYA VE KARAMAN'I İŞARET ETMİŞTİ

Geçmişte Cumhurbaşkanı adayı olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada özellikle İstanbul ve Adapazarı başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi'nde bulunan sanayi tesislerinin Konya ve Karaman'a taşınması önerisini sunmuştu. Bu durum ise nüfusun büyük oranda Konya'ya ya da Karaman'a kayması anlamına geliyor.

Konya'da beklenen depremin büyüklüğü kaç? Foto Galeri: Konya'da beklenen depremin büyüklüğü kaç?

Naci Görür Konya depremi için ne demişti? Foto Galeri: Naci Görür Konya depremi için ne demişti?

KONYA ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Limanlara yakınlığı, ulaşım hatlarının gelişmiş olduğu Konya ve Karaman, büyük limanlara çok yakın konumda bulunuyor. Düz arazileri ve deprem kuşağının dışında olması nedeniyle Konya iş dünyasını cezbetmeye başladı.

konya-fay-hatti

KONYA'NIN DEPREM TAHMİNLERİ

Kent merkezinden iki tane fay hattı geçen Konya'da bu fay hatları sanayi tesislerinin bulunduğu alanları içine almıyor. Sanayi tesisleri için geniş arazilere sahip olan Konya'da bulunan fay hatlarından en fazla 6 şiddetinde deprem ortaya çıkabileceği bildirilmişti.

KONYA'NIN NÜFUSU

2022 yılında yapılan sayımlara göre 38 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Konya'nın 2.3 milyon nüfusu var. Söz konusu taşınma olması durumunda kentin nüfusunun 10 milyonu aşması ise ihtimaller arasında.