Ekonomik kriz ATM'leri de vurdu

Son yıllarda dünya genelinde yaşanan ekonomik krizlerin etkilerini Türkiye'de oldukça yakından hissediyor. Yükselen enflasyon oranları ile mücadele etmeye çalışırken çeşitli yeni düzenlemelere başvuruluyor. Günümüzde paranın değer kaybetmesi, ATM'lerde yapılan işlemleri de etkiledi.

200 TL'lik banknotlar daha fazla basılıyor

10, 50 ve 100 TL'lik banknotların önemsiz hale gelmesi nedeniyle 200 TL'lik banknotlar daha fazla basılıyor. En büyük Türk lirası 200 TL'lik banknotlar olsa da ederi konusunda vatandaşın yorumu farklılaşıyor.

10 TL'lik banknotlar ATM'lerde kabul edilmeyecek

Temel gıda ürünlerini dahi almaya yetmeyen 200 TL için bankalardan açıklama geldi. Ziraat Bankası'nın eski genel müdür yardımcısı olan Şenol Babuşçu yaşanılan mağduriyetlerin neden olduğunu açıkladı. 10, 20, 50, 100 ve 200 TL'lik banknotlar için ATM'lerde 5 farklı slot bulunduğunu belirten Babuşçu, bankaların yeni bir döneme gittiğini de sözlerinde belirtti.

10-lira-10-tl

Konya'da İlk Gördüğünüz Benzinciye Girin ve Deponuzu Doldurun Konya'da İlk Gördüğünüz Benzinciye Girin ve Deponuzu Doldurun

ATM slotları yetersiz kaldı

ATM slotları farklı banknotlar için ayrılmış olsa da artık para çekerken ve yatırırken bazı paralarda sorun yaşanıyor. Slotların yetersiz kalması nedeniyle 10 TL'lik banknotlar ATM'lerde kabul edilmeyecek.

10 TL'lik banknotlar 200 TL için kullanılacak

Para yatırma ve çekme işlemleri sırasında 10 TL'lik banknotların kullanımı durduruldu. 10 TL için ayrılan slotlar 200 TL için kullanılmaya başlandı. Yapılan değişiklik nedeniyle bazı bankaların ATM'lerinde bu tarz durumlar ile karşılaşmak mümkün. Önümüzdeki günlerde bu uygulamanın daha fazla olacağı da iddialar arasında yer alıyor.

Editör: Haber Merkezi