Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ocak ayında yaşanan geçici etkilerin enflasyonu olumsuz yönde etkilemeyeceğini ifade ederek, "Şubat'tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz" açıklamasında bulundu.

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ocak ayına ilişkin enflasyon verilerini değerlendirdi. Ocak ayında aylık enflasyonun geçici etkiler kaynaklı olarak yüzde 6,7, yıllık enflasyonun ise yüzde 64,9 olarak gerçekleştiğini belirten Bakan Şimşek, bu artışın ana eğilimi etkilemeyeceğini vurguladı.

"Ocak ayında büyük oranda enflasyona yansıyan bu etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemesini beklemiyoruz. Şubattan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz. Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir" diyen Şimşek, ekonominin temel hedefinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek'in açıklamaları, ekonomi gündemini yakından takip edenleri ve enflasyonla ilgili endişe duyanları şubat ayından itibaren olumlu bir seyir beklemeye yönlendirdi. Şimşek'in verdiği bilgilere göre, enflasyonda yaşanan artışın geçici etkilerden kaynaklandığı ve önümüzdeki aylarda düşüş trendine geçileceği öngörülüyor.

Editör: Haber Merkezi