Yumaklı, Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Yapay et kesinlikle gündemimizde yok. Yapay et üretimine izin verilmesi asla söz konusu değil. Yapay et konusunda herhangi mevzuat çalışmamız bulunmadığını da belirtmek isterim. Biz, ülkemiz hayvancılığını geliştirmek için çalışıyoruz. Hayvan varlığımızı arttırmak için politikalar üretiyoruz. Yapay et konusunu asla gündemimize almayacağımızı ifade etmek isterim." dedi.

Böcek ununa izin yok

Yumaklı, böcek unu konusunda da benzer bir açıklama yaparak, "Bakanlık gıdalarda böcek ununa izin verdi.' Böyle bir izin de asla söz konusu değildir. Buna ilişkin bir çalışmamız da yoktur. Vatandaşlarımız müsterih olsun." ifadelerini kullandı.

Tuz ve şeker oranları düşürüldü

Yumaklı, gıda güvenliği konusundaki çalışmaları da anlattı. Yumaklı, "Tüketici sağlığını korumak için ekmek, salça, ayran, peynir, pastırma gibi ürünlerde tuz oranını düşürdüklerini ifade eden Yumaklı, meyve suyunda ilave şeker kullanımını yasakladıklarını hatırlattı." dedi.

Gıda etiketleri dikkatli okunmalı

Yumaklı, gıda etiketlerinin dikkatli okunması ve şikayet, öneri ve ihbarların Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletilmesini istedi.