Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen Yıllık İstişare Toplantısı'na katıldı. Toplantıya katılan yerel ve bölgesel liderlerle bir araya gelen Altay, toplantıda özellikle Filistinli Müslümanlar için destek mesajları ifade etti.

Toplantı esnasında ABD Dışişleri Bakanlığı Şehir Diplomasisinden Sorumlu Büyükelçisi Nina Hachigian'ın, Hamas'ın 7 Ekim'de terörist bir saldırı düzenlediğini ve İsrail'in eylemlerini buna tepki olarak gerçekleştirdiğini iddia etmesi üzerine Başkan Altay, ABD'li diplomata sert bir şekilde cevap verdi. Altay, "Bizler insanlık adına söz almalı ve dünyanın her yerinde acı çeken insanların sesi olmalıyız. Yaklaşık 30 bin kadın ve çocuğun katledildiği Gazze'deki olayları Hamas'ın eylemine bir yanıt olarak nitelendirmek çok doğru bir yaklaşım olmaz" dedi.

Ugur Ibrahim Altay Uclg

Altay, ayrıca Uluslararası Adalet Divanı'nın Gazze konusunda aldığı kararı desteklediklerini ve Gazze konusunu her daim gündemde tutacaklarını belirtti. Altay, "Bir an önce barışın sağlanmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Başkan Altay, toplantıda ayrıca dünyanın farklı yerlerinden yerel liderler olarak şehirleri ve insanların yaşama hakkını korumak için bir arada olduklarını vurguladı. Altay, "Önce insanların yaşamasını sağlayamazsak, diğer konuları konuşmanın bir anlamı yok. Onun için öncelikli konumuz insan hayatı, savaşın engellenmesi ve bu konuda adil davranmak" ifadelerini kullandı.