Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, merkez ve ilçelerdeki altyapı yatırımlarını hayata geçirmeye devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sağlıklı, sürdürülebilir su ve kanalizasyon hizmetini Konya’nın her noktasına ulaştırabilmek üzere altyapıda her yıl büyük eksiklikleri giderdiklerini belirtti.

Kanalizasyon şebekeleri konusunda kullanım ömrü biten hatları yenileriyle değiştirdiklerini, şebekesi bulunmayan yerleşim yerlerine yeni kanal şebekeleri yapıldığını belirten Başkan Altay şunları söyledi:

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğümüz kanalizasyon şebekesinin sağlıklı bir şekilde çalışması için akış debisinin oluşup oluşmadığına dikkat ediyor. Kanalizasyon şebekesi yapımında nüfus faktörünü dikkate alarak kriterler belirliyoruz. Bu çerçevede nüfusu fazla olan yerleşim yerlerinin tamamında; büyük mahalle ve ilçe merkezlerinde planlanan kanalizasyon şebekelerini tamamlıyoruz. 31 ilçemizde 2022 yılında farklı çap ve ebatlarda, dayanıklı ve uzun ömürlü muhtelif borular kullanılarak toplam 143,2 kilometre yeni kanalizasyon şebekesi ve ıslah çalışması yaptık. Şehrimize hayırlı olsun. 2018 yılından bu yana yapılan kanalizasyon şebekesi uzunluğu 860 kilometreye ulaştı.

konya-kanalizasyon-altyapi-860-km

ANA KOLEKTÖR HATLARI TAMAMLANDI

Öte yandan, şehir merkezinde mevcut kanalizasyon sisteminin 2050 yılına kadar sağlıklı çalışması için yürüttükleri “Kanalizasyon Master Projesi” kapsamında mevcut hatları yenilemek yerine şehri üç bölgeye ayırarak toplam 40 kilometre yeni kolektör hattı projelendirdiklerini hatırlatan Başkan Altay, bu kapsamda geçtiğimiz yıl Keçili Kanalı Ana Kolektör Hattı, Karatay Sanayi Kolektör Hattı, Real-Otogar, Sille Ak-Barış Caddesi, Akıncılar-Aydınlıkevler ve Gazze Caddesi-Tıp Fakültesi kolektör hatlarını tamamladıklarını da sözlerine ekledi.