Dünyamızı sarsan doğal afetlerin arka planında yatan nedenler her zaman merak edilirken, bilim dünyasında bazı tartışmalar hala devam etmektedir. Frank Hoogerbeets isimli bir bilim insanı, gezegen geometrisi kuramını ortaya atarak depremle ilgili ilginç bir teori sunuyor. Hoogerbeets, daha önce 6 Şubat'ta yaşanan depremi koordinatlarıyla vererek dikkat çekmişti ve son açıklamasında, Adana'da 25 Temmuz 2023 saat 08:44'te meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin bir öncü olabileceğini söyledi.

BU ÖNCÜ DEPREMDİ

Frank Hoogerbeets, 23-24 Temmuz tarihlerinde meydana gelen gezegen geometrisinin güçlü ve büyük bir sismik olayı tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Bu nedenle, bu tarihler arasında ekstra tetikte olunması gerektiğini ifade etti.

KONYA TEYAKKUZDA

Özellikle 6 Şubat tarihinde 11 ilimizi vuran depremde yaptığı çalışmalarla takdir toplayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Adana'da yaşanan son deprem sonrasında hazırlıklı olduklarını belirtti. Başkan Altay, "Adana Kozan’da meydana gelen depremi hisseden ve Kemer’de orman yangınında tahliye edilen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İtfaiye ve AKOM ekiplerimiz olası destek talebine karşı teyakkuz halinde. Allah, afetten muhafaza etsin." şeklinde açıklamalarda bulundu.

KONYA'DA DA HİSSEDİLDİ

Ayrıca, Adana'daki 25 Temmuz 2023 saat 08:44'te meydana gelen deprem, Konya'nın Ereğli ilçesinde de hissedildiği rapor edilmiştir.