Konya'da yıllardır şehrin sorunları arasında bulunan gazinoların geçtiğimiz hafta yıkılmasıyla birlikte, şehirde yeni dönem projelerinin kapıları aralandı. Riskli binaların ortadan kaldırılmasıyla güvenliğin artırıldığı bu dönemde, Konyalılar yıkılan gazinoların arsasına ne yapılacağını merakla bekliyordu. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklama, merak edilen soruları yanıtladı.

Merhaba'da yer alan habere göre İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, yıkılan gazinoların yerine yapılacak projeyi kamuoyuyla paylaştı. Başkan Akın, yaptığı açıklamada, bölgenin imar planında gazinoların bulunduğu alanın yeşil alana dönüştürülmesi kararının yer aldığını vurguladı. Gazinoların yıkılmasının uzun süredir gündemde olduğunu ve bu adımın atılmasının gerekliliğine dikkat çeken Akın, "Gazinoların bulunduğu alan risk taşıyordu ve zaman içinde güvenlik problemlerine yol açabilirdi. Bu nedenle bu projenin hayata geçirilmesiyle hem şehir güvenliği artırılacak hem de estetik bir yeşil alan kazanılacak." şeklinde konuştu.

Yıllarca şehrin çehresini belirleyen gazinoların yerine yapılacak yeşil alan projesi, Konya'nın sosyal ve çevresel dönüşümünde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Kent sakinleri, şehrin bu yeni vizyon projeleriyle daha yaşanabilir ve çekici bir hale geleceğine dair umutlu.