Enflasyon nedeniyle özellikle gıda ve yağ fiyatlarında yaşanan artışlar alternatif yeni ürünlerin piyasaya çıkmasının önünü açıyor. Bir döneme damgasını vuran, alt gelir gruplarının gözdesi olan marka Konya'da tekrar market raflarında göründü. Ancak markayla ilgili rahatsız eden iddialar söz konusu. Marka ayrıca internet üzerinden de satılıyor.

Türkiye Gazetesi'nde 25 Kasım 2022 tarihinde yayınlanan haberde şu cümleler kullanıldı:

Avrupa Birliği'nin ithal ettiği gıda ürünlerinde güvenlik kontrolünü sağlamak için kurulan Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) Türkiye'den ithal edilen yağ, şekerleme, fıstık gibi ürünlerde insan sağlını tehdit eden ciddi patojenlere rastladı. Raporun ardından 3 ülke ürünlerin geri toplatılmasına karar verdi.

Konya'da trafiği rahatlatacak bir alternatif güzergah daha Konya'da trafiği rahatlatacak bir alternatif güzergah daha

Yine Türkiye’de üretilen margarinlerde glisidil ester miktarı olması gereken miktarın üstünde çıktı. Glisidil esterlerin böbrek tümörüne neden olduğu biliniyor. 

Öte yandan incelemeye konu olan yağ markasının Türkiye’de 'tans yağ içermez', 'bitkisel susuz yağ' ismiyle satıldığı öğrenilirken, markadan konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.

Söz konusu markayla ilgili ayrıca Yeni Çağ Gazetesi'nde yer alan bir haberde de "Yıllarca herkese bunu yedirdiler. Anne babanız erkenden öldüyse bu yüzdendir" başlığıyla bir haber yayınlanmıştı.

Gıda Dedektifi ise söz konusu markanın ürünüyle ilgili farklı bilgiler paylaşıyor.  "Türkiye’de üretilen margarinlerle ilgili Almanya’da toplatma kararı alındı" başlıklı yazıda markanın Almanya'da yasaklandığı yönünde birçok bilgiye yer veriliyor.