Firma tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, ''TÜMOSAN Motor ve Traktör San. A.Ş ile Konyaspor Kulübü Derneği arasında reklam ve sponsorluk konusunda sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.'' denildi.

Konyaspor ile TÜMOSAN arasındaki sponsorluk imza töreni 5 Temmuz Çarşamba günü saat 14.00'de Konya Büyükşehir Stadı'nda yapılacak. 2023-2024 sezonunda Anadolu Kartalı, TÜMOSAN Konyaspor adıyla Süper Lig’de mücadele edecek.

İmza törenine TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun ve Konyaspor Kulübü Başkanı Fatih Özgökçen de katılacak.

TÜMOSAN, aynı zamanda forma göğüs sponsoru olacak

Sponsorluğun detayları henüz açıklanmazken rakamın 40 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Sponsorlukta Konyalı olan yeni Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın önemli rol oynadığı öğrenildi.

TÜMOSAN TARİHİ

TÜMOSAN, 1976 yılında motor tahrik ve aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla kurulmuş, ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır..

Şirketin merkezi kuruluşta Ankara'da iken, Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulunun 12 Eylül 1984 tarihli kararı ile şirketin merkezinin Konya olacağı belirtilmiş ve şirket merkezi fiilen 19 Eylül 1985 tarihinde Konya'ya nakledilmiştir.

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. 2004 yılında özelleştirilerek Albayrak Grup bünyesine katıldıktan sonra Albayrak Grubunun da firmaya verdiği destek ile yerlileştirme çalışmaları hızla devam etmiştir.

Firmanın merkezi İstanbul’dadır. Konya'da 1.600.000 metre karelik alan üzerine kurulu fabrikanın 93.000 metre karesi kapalı alan olmak üzere motor ve traktör üretimi gerçekleştirmektedir.

Yılda 75.000 adet motor üretim kapasitesi, 45.000 adet traktör üretim kapasitesi ile beraber Türkiye’nin en büyük üretim tesisleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Firma şu an itibari ile 10 seri, 25 ana model altında 268 model çeşitliliğiyle traktör üretimi yapmaktadır.

Firma, 2012 yılında çalışmalarını başarı ile tamamlayarak İstanbul Borsasında işlem görmeye başlamıştır.

TÜMOSAN, 86 bayi, 387 servis, 42 yedek parça bayisi ile müşterilerine hizmet ediyor. Firma aynı zaman yurtdışında çalışmalarını günden güne ilerleterek 26 olan yurtdışı distribütörü sayısını arttırarak dünyanın her köşesinde müşterileri ile buluşma amacı taşımaktadır.

TÜMOSAN'DAN AÇIKLAMA

TÜMOSAN'dan yapılan bilgilendirmede, "Kulübümüz ile Tümosan arasında Süper Lig 2023-24 Sezonu’nu kapsayan isim ve forma göğüs sponsorluk anlaşması 5 Temmuz Çarşamba günü imzalanacak. MEDAŞ Konya Büyükşehir Stadyumu’ndaki program saat 14.00 itibariyle başlayacak" ifadelerine yer verildi.