Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde, Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla başlatılan esrarengiz mağara kazısı, büyük hazine iddiaları ve gizlilikle çevrili bir sır perdesi altında devam ediyor.

Çobanın Gözünden Mağara Dedikoduları

Kovucak köyünde yıllardır çobanlık yapan bir vatandaş, bölgede uzun süredir konuşulan bir mağara olduğunu ve bu mağarada büyük bir hazine olduğu söylentilerini dile getirdi. "Valla mağara var diyorlar, altın mı varmış ne varmış? Bilmiyorum. 10 senedir orada mağara var. Girişini falan görmedim ben gidip bakmadım. Çok büyük hazine var diyorlar orada. Başka şey mi bilemiyorum. Öyle bir dedikodu var. 3 senedir kamera var orada. Yabancı bir insan geldiğinde jandarma hemen geliyordu" dedi.

15 Maden İşçisi 3 Aydır Metrelerce Derinlerde

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizlice yürütülen adli soruşturma çerçevesinde nisan ayında başlatılan mağara kazısına, Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Müessese Müdürlüğü'nden 15 maden işçisi getirildi. Tam teçhizatlarıyla yer altına inen madenciler, 2 aylık süreçte yerin metrelerce altına kadar ulaşarak kazıya devam ediyor.

24 Saat Güvenlik Kameraları İzliyor, Gizlilik Devam Ediyor

Kazı çalışması, büyük bir gizlilik içinde yürütülüyor ve jandarma ekipleri tarafından dışarıda güvenlik önlemi alınıyor. Görüntü ve fotoğraf çekimlerine izin verilmeyen kazı alanının çevresi, onlarca güvenlik kamerasıyla 24 saat boyunca izleniyor. Bölgede daha önce define kazısı yapmaya çalışan kişilerin jandarma tarafından yakalandığı ve adli işlemlere tabi tutulduğu da öğrenildi.

Bolu'nun Kovucak köyündeki bu esrarengiz mağara kazısı, hazine arayışının ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Kazı çalışmasının sonuçları ve mağaradaki sırların ne olduğu merakla bekleniyor.