Konya'da Patlama Tehdidi: PKK'lı Terörist AVM'de Bomba Hazırlığı Yapıyordu

Konya'da yaklaşık 8 ay önce yakalanan ve eylem hazırlığı içinde olduğunu itiraf eden PKK'lı terörist "Xweza Lilaw" kod adlı Gülda Bebek hakkında 3 ayrı suçtan 16,5 yıldan 33 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, teröristin yakalandığı evde Konya'nın Selçuklu ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezine ait koordinat bilgilerinin yer aldığı şifreli notların ele geçirildiği bilgisi yer aldı.

Emniyet İstihbarat Başkanlığı koordinasyonunda Diyarbakır ve Konya İl Emniyet müdürlüklerine bağlı ekipler tarafından 23 Şubat'ta yakalanan Bebek hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, terör örgütü PKK'nın kuruluşu, yapılanması ve yaptığı saldırılara ilişkin detaylı bilgilere yer verildi.

Bebek'in babasının 5 yıl önce Silvan Jandarma Komutanlığına verdiği ifadenin de yer aldığı iddianamede, babanın, kızının kesin olmamakla beraber örgüte katıldığına ilişkin beyanda bulunduğu, yakalanan ve teslim olan bazı teröristlerin de Bebek'i teşhis ederek örgüt içerisinde gördüklerine dair bilgi verdikleri aktarıldı.

Telefon numaralarıyla kod vermiş

İddianamede, Konya'da düzenlenen operasyonla Bebek'in kaldığı ikamette yakalandığı, evde yapılan aramada örgütsel dokümanlar ele geçirildiği bildirildi. Örgütsel dokümanlar arasında yer alan 2 notta kelime ve şiirle yapılan şifreleme tekniği kullanıldığı belirtilen iddianamede, bu notlarda "SEMANYOLU" kelimesine her harfe bir rakam gelecek şekilde numaralandırma yapıldığı ve elde edilen rakamların coğrafi koordinat bilgilerine işaret ettiği ifade edildi.

Bombayı Nerede Patlatacaktı?

Terörist Bebek, ifadesinde Irak'ın Gara bölgesinde mutfak tüpü ile patlayıcı hazırlama eğitimi aldığını belirtti ve Konya'da bir eylem gerçekleştirmek üzere gönderildiğini açıkladı. Bebek, patlayıcıyı Konya'nın Selçuklu ilçesi Kemerli Caddesi üzerinde bir alışveriş merkezine yerleştirmek amacıyla hazırlıklarını yapmıştı.

İddianamede, Bebek'in 2015'te terör örgütü PKK/KCK'ya katıldığı, örgüt içerisinde silahlı ve ideolojik eğitimler aldığı, metropollerde bombalı eylemler yapmak amacıyla görevlendirildiği belirtildi. Bebek'in yasa dışı yollardan İran'dan ülkeye giriş yaptığı ve Konya'da bombalı eylem yapmak amacıyla keşif faaliyetlerinde bulunduğu vurgulandı.

İddianamenin sonuç ve değerlendirme kısmında, şüphelinin PKK ile organik bağ kurarak örgüt adına eylemlerde bulunduğu, üzerine atılan suçları işlediği ve bu suçlardan dolayı 16 yıl 6 aydan 33 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağı belirtildi.