İstanbul, 31 Temmuz 2023 - Türkiye'nin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, '2023 Yılı Değerlendirme Toplantısı' sonrasında düzenlediği basın toplantısında günübirlik kiralanan evlerle ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışması sonucunda günübirlik kiralık evlere sertifika belgelendirme şartı getirileceği ifade edildi.

Bakan Ersoy, günübirlik kiralanan evler için alınacak olan sertifika belgesiyle ilgili detayları şu şekilde açıkladı: "Bu tarz evlere açıkçası Bakanlığımız bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar da hayata geçireceğiz. Ne yapacağız? Bu tarz günübirlik kiralanan evlere normal kiralama dışında bir sertifika belgelendirme şartı getireceğiz kanuni mevzuatta bir değişiklik yaparak. Onlar bir belge almak zorunda kalacaklar Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve konaklayan kişileri düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar."

Bakan Ersoy, ayrıca günübirlik ev sahiplerinin elde ettikleri gelirle ilgili vergi ödeme zorunluluğu olduğunu belirtti. Bu verginin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yatırılması gerektiğini vurguladı. Bu düzenlemenin aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlayacağını ve dünya genelinde uygulanan mevzuatlarla uyumlu hale geleceğini ifade etti.

Günübirlik kiralanan evlerin popülerliğine değinen Bakan Ersoy, "Bu aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlamak açısından önemli. Yani dünyada nasıl oluyorsa Türkiye'de de o şekilde mevzuatları şekillendiriyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar burada mevzuat düzenlemelerini de yapacağız. Hepsi kayıtlı ekonomi haline gelecekler. Ama biz bakın bu günübirlik evlere karşı değiliz sadece dünyada olduğu gibi belli bir belgelendirme ile ve mevzuatlara uygun şekilde yapılması taraftarıyız. Yoksa bu da bir turizm şeklidir. Bunun da çok talebi var dünyada olduğu gibi bizde de bu talep var ve bu talepten yararlanmamız gerekiyor" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı bu yeni düzenlemeyle, günübirlik kiralanan evlerin kayıt altına alınarak, turizm sektörüne uygun bir şekilde işleyiş sağlanması hedefleniyor.