Dünya genelinde yükseköğretim kurumlarının değerlendirildiği Quacquarelli Symonds (QS) tarafından yayımlanan Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024 listesi, Türk üniversitelerinin uluslararası arenadaki konumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye'den 72 üniversitenin dahil olduğu sıralamada, Türkiye'den hiçbir üniversitenin ilk 100'de yer alamamasına rağmen, ilk 200'e iki Türk üniversitesinin girmesi dikkat çekti.

Sıralamada Türkiye'yi temsil eden en yüksek dereceye sahip üniversite, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. ODTÜ, 124. sırada yer alarak Türkiye'nin en iyi sıralanan üniversitesi unvanını elde etti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 138. sırada, Koç Üniversitesi 174. sırada, Bilkent Üniversitesi 178. sırada ve Boğaziçi Üniversitesi 199. sırada yer aldı. Sabancı Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi de ilk 500 içerisinde kendilerine yer buldular.

Türkiye, 72 üniversitesiyle listede yer alarak Birleşik Krallık'tan sonra en fazla üniversiteyle temsil edilen ikinci ülke oldu.

QS'in "İşveren İtibarı" göstergesinde Türkiye'den üç üniversite, Avrupa'nın en iyi 50 üniversitesi arasına girdi. ODTÜ, işverenler tarafından en çok tanınan Türk üniversitesi olarak 34. sırada yer alırken, İstanbul Teknik Üniversitesi 37. sırada ve Boğaziçi Üniversitesi 42. sırada yer aldı. ODTÜ ayrıca "Akademik İtibar" göstergesinde de 109. sırada yer aldı.

Türk üniversiteleri ayrıca öğrenci değişim programlarında da başarılı bir performans sergiledi. "Giden Öğrenci Değişimi" göstergesinde Galatasaray Üniversitesi 12. sırada, Bilkent Üniversitesi 31. sırada, ODTÜ ise 32. sırada yer aldı. "Gelen Öğrenci Değişimi" göstergesinde Fırat Üniversitesi 35. sırada bulunuyor.

İstihdam sonuçları açısından Boğaziçi Üniversitesi, 33. sırayla Türkiye'nin en iyi sıralanan üniversitesi olarak öne çıkarken, İstanbul Üniversitesi de aynı alanda 62. sırada kendisine yer buldu. "Sürdürülebilirlik" alanında ise ODTÜ 47. sırada yer aldı.

Türk üniversiteleri, uluslararası alanda gösterdikleri bu başarılarla dikkat çekerken, daha yüksek sıralamalara ulaşmak için gelecekteki çalışmalara odaklanmayı sürdürecek gibi görünüyor.

Konya'daki Üniversiteler şu şekilde:

- Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (Necmettin Erbakan University)

- Selçuk Üniversitesi (Selcuk University)

- KTO Karatay Üniversitesi (KTO Karatay University)

- Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (Konya Food and Agriculture University)

- Mevlana Üniversitesi (Mevlana University)

- Konya Teknik Üniversitesi (Konya Technical University)