Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, festivalin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Bursa'nın zengin mutfak kültürünün tanıtımı için çalıştıklarını söyledi. Aktaş, "Bursa sahip olduğu tüm değerlerin yanında, aynı zamanda bir tarım şehri. Dolayısıyla bu yıl özellikle temamızı 'Yeşil Bursa, Yeşil Gastronomi' olarak belirledik. Lütfen hep beraber sahip çıkalım. Çok daha güzele taşıyalım, ve bunu bir çığ misali büyütelim, geliştirelim" dedi.

bursa-gastronomisi

Vali Demirtaş: "Yerel kültürün en önemli parçası yemek kültürüdür"

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da festivalin Bursa'nın gastronomi turizmine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Demirtaş, "Yerel kültürün en önemli parçası olan yeme içme alışkanlıkları, turizm destinasyonunun pazarlanmasında önemli enstrümanlardan biri haline gelmiştir. Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Bursa tarihi, kültürü ve stratejik konumuyla geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kentlerin başında gelmektedir. Bu tarihi ve kültürel derinliğin en önemli ögelerinden biri de hiç kuşkusuz yemek kültürüdür" diye konuştu.

Festivalde neler olacak?

3 gün sürecek festivalde, Bursa'nın coğrafi işaret tescili bulunan 30'a yakın ürünün tanıtımı yapılacak. Ayrıca, Bursa'nın zengin mutfak kültürünü yansıtan yemekler, şeflerin gözetiminde yapılacak. Festivalde, Bursa'nın tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımı için de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.