Konya Merkez İmam Hatip Lisesi Yıkıldı

Konya'nın tarihi ve kültürel yapılarından biri olan Konya Merkez İmam Hatip Lisesi, çürük olduğu gerekçesiyle yıkıldı. 72 yıllık okulun yıkılması Konya'ya üzüntüye boğdu.

Okul, 1951 yılında Hacıveyiszade Hoca Efendi öncülüğünde, Konya halkının yoğun çabalarıyla yapılmıştı. O dönem Türkiye'de açılan 7 okuldan biri olan okulda, Hacıveyiszade Hoca Efendi başta olmak üzere, birçok Konya alimi öğretmenlik yaptı.

Konya halkı, okulun yıkılmamasını, imkânlar dahilinde okul binasının güçlendirilmesini istiyordu. Ancak beklenen olmadı. Kepçeler okula geldi ve yıkım başladı.

Okulda eğitim gören öğrenciler, 3 okula dağıtıldı. Bir kısım öğrenci Hazım Uluşahin eski binaya, bir kısmı Mehmet Bayır İmam Hatip Ortaokuluna, bir kısım öğrenci de Alaaddin Keykubat İmam Hatip Ortaokulunda eğitim görüyor. 3 okulda da yıkılan okulun öğretmenleri derslerini veriyor. Taşınan binalara ise yıkılan okulun isminin asıldığı öğrenildi. Pansiyonda kalan öğrencilerin de Türk Anadolu Vakfının yeni yaptırdığı yurt binasına taşındığı belirtildi.

Yıkılan okulun yerine yeni bir bina yapılacak. Yeni okul binasının 2 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Editör: Haber Merkezi