Konya'nın tarihi ve kültürel açıdan en önemli bölgelerinden biri olan Larende'de Büyük Larende Dönüşümü'nde yıkım işlemi başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında, tarihi sur duvarlarının gün yüzüne çıkarılması ve bölgenin yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Larende Caddesi'nin şehrin en önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu ve burada büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyledi. Altay, "Özellikle inşaat malzemecilerinin yoğunlaştığı bu bölgede fiziki mekanlar şehir sakinlerine hizmet etmekten uzaktı ve şehre yakışmayan bir görüntü oluşuyordu. Ayrıca burada ciddi bir trafik yoğunluğu da oluşuyordu. Meram Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalarla bu sorunun çözümü için önemli bir adım atmış olduk" dedi.

Larende Donusumu 3

Büyük Larende Dönüşümü'nün üç etaptan oluştuğunu belirten Altay, "Birinci etapta esnafımızı yeni iş yerlerine taşıdık. İkinci etapta kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve bugün yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Üçüncü etapta ise Konya'nın dış surlarının ortaya çıkarılması için arkeolojik kazı çalışmaları yapılacak" diye konuştu.

Larende Donusumu 2

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Konya'nın 2028'de eşsiz güzellikleriyle insanların ziyaret etmekten keyif alacağı çok önemli bir şehir haline dönüşeceğini vurgulayan Altay, "Darü'l-Mülk Projesi kapsamında bu işimizle birlikte o büyük yapbozun parçalarını tek tek yerine koymaya devam ediyoruz" dedi.

Larende Donusumu 1

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da surların ve Larende Kapısı'nın ihyasıyla beraber bölgenin kültürel, tarihi, sosyal yönden canlanacağını belirterek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a ve ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Programın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, yıkım işlemini başlatan butona birlikte bastılar.