Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu toplu sözleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve uzlaşı sağlanamayan zam oranını memurlara duyurdu. Memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri sonuçsuz kalsa da, 1 Ağustos'ta başlayan görüşmelerin ardından memurlara yönelik verilecek zam oranı belirlendi.

Hükümet ve Memur-Sen arasındaki müzakereler sonucunda 2024 ve 2025 yılları için zam konusunda uzlaşı sağlanamamıştı. Hükümetin teklif ettiği toplam yüzde 25 zam oranı, Memur-Sen tarafından kabul edilmemişti. Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, yaptığı açıklamada, Ocak 2024'te yüzde 40-45'e yakın bir zam artışının tüm kamu görevlilerine sağlanacağını belirtti.

Bakan Işıkhan, "Türkiye Yüzyılı'na yakışan bir başlangıç yapmış olduk. Tabii gönlümüzden geçen, mali haklar konusunda da genel bir uzlaşma olsaydı çok daha iyi olurdu" ifadeleriyle sürecin genelindeki görüşmeleri değerlendirdi. Kamu toplu sözleşme sürecinin, diyalog ve iletişim üzerine olumlu bir atmosferde geçtiğini vurguladı.

Asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması Asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması

Anlaşmazlık yaşanan zam konusuyla ilgili olarak, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'nin devreye gireceği bilgisi de verildi. Heyet, 11 kişilik bir ekip tarafından oluşturulmuş ve toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos'a kadar açıklayacak. Bu kararın yargıya taşınamayacağı vurgulandı.

Memur ve memur emeklilerinin zam oranını belirlemek için yapılan görüşmelerdeki son gelişmeler, ülkenin çalışma hayatı ve kamu sektörü açısından yakından takip ediliyor. Kamu görevlileri ve emeklileri, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'nin kararını bekleyişle birlikte zam konusundaki sonucu öğrenmiş olacaklar.