Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan "Belleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük" sergisi İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergide, 23 sanatçının Çatalhöyük'ün zengin tarihini ve kültürünü yansıtan 40'a yakın eseri yer alıyor. Resim, heykel, seramik, video enstalasyon gibi farklı disiplinleri bir araya getiren sergi, Çatalhöyük'ün eşsiz mirasını modern sanatın yorumuyla sunuyor.

Konya'da Şivlilik Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanacak Konya'da Şivlilik Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanacak

konya-catalhoyuk-sergi-3

Serginin açılışına Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan ve çok sayıda davetli katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, serginin Çatalhöyük'ün daha iyi tanıtılması açısından önemli olduğunu belirterek, "Bu sergi, Türkiye'nin zengin arkeolojik mirasını çağdaş sanatla birleştirerek, izleyicilere geçmişin izlerini modern bir perspektifle deneyimleme fırsatı sunuyor. Serginin Çatalhöyük'ün tanıtımı için önemli bir mesafe olacağını düşünüyorum" dedi.

konya-catalhoyuk-sergi-2

Çatalhöyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan da serginin Türkiye'de yakın zamanda ilk defa bir ören yerinin modern sanatla buluşturulduğu önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Sergi, 7 Ocak 2024 tarihine kadar İstanbul AKM'de ziyaret edilebilecek.

Editör: Haber Merkezi