Maliye, demir-çelik sektöründe fiyat istikrarını bozmak, haksız kazanç sağlamak ve kamuyu zarara uğratmak gibi gerekçelerle 2 firmaya 7 milyar TL rekor ceza kesti.

Toyota Hileli Güvenlik Testleri Skandalında: Üç Model Üretimden Kaldırıldı! Toyota Hileli Güvenlik Testleri Skandalında: Üç Model Üretimden Kaldırıldı!

MASAK da Aklama Suçu İncelemesi Yapıyor

Vergi incelemesinin yanı sıra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da söz konusu firmalar hakkında aklama suçu incelemesi başlattı.

Tekelleşme ve Sahte Fatura İddiaları

Demir-çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozmak, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekel oluşturmak, kurdukları paravan şirketler üzerinden sahte faturalar ile kamuyu zarara uğratmak ve haksız kazanç sağlamak iddialarıyla yürütülen incelemeler tamamlanmaya başladı.

7 Milyar TL Cezalı Tarhiyat Önerisi

Edinilen bilgilere göre, iki büyük firmaya toplamda yaklaşık 7 milyar TL cezalı tarhiyat önerildi.

Maliye: Demir-Çelik Piyasasını Kayıt Altına Alacağız

Demir-çelik piyasasını kayıtlı hale getirmek noktasında oldukça kararlı olan Maliye Bakanlığı, sektöre yönelik denetimlerini sürdürüyor. Sürekli gözetim ve kontrol araçlarıyla piyasayı yakından takip eden Maliye, inşaat demiri izleme sistemi gibi izleme araçlarıyla da piyasadaki gelişmeleri takip ediyor.

Büyük Üreticilerde Fiili Sayımlar

Vergi Müfettişleri tarafından büyük üretici firmalarda fiili sayımlar yapıldı ve bu sayımların devam edeceği belirtildi.