Eskişehir Valiliği Dilenciliğe Karşı Koruyucu Tedbirler Alıyor

Eskişehir Valiliği, şehirde çalıştırılan, dilendirilen ve çevresel olumsuzluklara maruz kalan çocukların korunması amacıyla önemli bir adım attı. Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy imzası taşıyan "Genel Emir" ile çocuklar ve engelli bireylerin korunmasına yönelik cezai tedbirler alındı.

Dilencilik ve Yardım Yasağı

Eskişehir Valiliği'nin açıklamasına göre, artık dilencilik yapan kişilere ve dilendirilen çocuklara veya engellilere para vermek yasak. Ayrıca, vatandaşların kağıt mendil, yara bandı, çiçek, su gibi ürünleri satın almaları da yasaklandı.

Geri Dönüşüm Malzemesi Toplama Yasak

Emirde, çocukların, veli ya da vasisi bulunsa dahi çöplerden ve sokaklardan geri dönüşüm malzemeleri toplama işinde çalıştırılmaları ve bu işi yapan ebeveynler tarafından yanlarında bulundurulmalarının da yasaklandığı belirtildi.

Cezai İşlem Uygulanacak

Eskişehir Valiliği tarafından alınan bu karara uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı ifade edildi. Cezai işlemler, 5442 sayılı İl İdare Kanunu'nun 66'ncı maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesine göre gerçekleştirilecek.

Eskişehir Valiliği'nin aldığı bu kararla çocukların ve engelli bireylerin korunması amaçlanırken, dilencilik ve dilendirme faaliyetlerine sıkı bir şekilde son verilmesi hedefleniyor. Bu önlem, şehirdeki sosyal huzurun ve çocukların güvenliğinin korunması için atılan bir adım olarak değerlendiriliyor.