31 Mart 2024 yerel seçimleri için partilerin belediye başkanı adaylarını belirleme süreci CHP içinde hız kazanıyor. İddialara göre, İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin'de CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayları netleşirken, diğer iki büyükşehirde "değişim" en güçlü seçenek olarak görülüyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, CHP'de adaylığı kesin gözüyle bakılan dört büyükşehir belediye başkanı bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in yeniden aday olmaları kesin gibi görünüyor.

Ancak, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak gibi isimlerin değişim için güçlü adaylar olarak öne çıktığı kulislere yansımış durumda.

Antalya'da ise büyükşehir belediye başkanlığı için iki önemli isim gündemde. Mevcut Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yanı sıra CHP'li Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın da bu makama adaylık istediği biliniyor.

CHP, geçmiş yerel seçimlerde az farkla ya da işbirliği nedeniyle İYİ Parti'nin kaybettiği illere de odaklanmış durumda. Özellikle Balıkesir, Bursa ve Denizli gibi büyükşehirlerde, genel seçimlerde muhalefetin toplam oyunun iktidar blokunun üzerine çıkmasını hedefliyor.

Yerel seçimlere doğru CHP'de aday belirleme çalışmalarının devam ettiği, önümüzdeki Kasım ayında olağan kurultayın yanı sıra, partinin büyükşehir belediye başkan adaylarının da netleşmeye başladığı gözleniyor. Seçimlerin sonucunu merakla bekleyen Antalya'da ise hangi adayın sahaya çıkacağı ve sonucun ne olacağı büyük bir merak konusu olarak devam ediyor.