Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonucunda memurlara toplu sözleşmelerle verilen ikramiyelerin iptal edildiğini açıkladı. Bakan Işıkhan, bu kararın 2 milyondan fazla kamu görevlisini etkilediğini ve maaşlarında 345 TL azalmaya neden olacağını söyledi.

Işıkhan, Adana'da düzenlenen bir programda yaptığı konuşmada, "Bildiğiniz gibi memurlarımız, birlikte imzaladığımız toplu sözleşmelerle önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Toplu sözleşme ikramiyesi, bu kazanımlardan birisidir. Geçtiğimiz yıl 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi ile memurlarımız için 'toplu sözleşme ikramiyesi' aylık 707 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı tutarında belirlenmişti. Buna göre, hizmet kolunda toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde 2’sini üye kaydeden sendikaların üyelerine aylık 538 TL ödeme yapıyorduk. 2 milyonu aşkın memurumuz bu kapsamda ödemeden faydalanıyordu." dedi.

"CHP, Memurlarımıza Verdiğimiz Hakları Mahkeme Yoluyla İptal Ettirdi"

Işıkhan, CHP'nin bu önemli kazanımı Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü ve iptal ettirdiğini belirterek, "Ancak memurlarımızın bu önemli toplu sözleşme kazanımını, CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürmüş ve maalesef bu ödemeye ilişkin düzenleme dün itibarıyla Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Buna neden olan CHP’dir. Bu iptal kararıyla, ikramiyeden yararlanan 2 milyonu aşkın kamu görevlimizin aylıklarında, maalesef 345 TL azalma meydana gelecektir." diye konuştu.

"CHP Zihniyeti Bu Hakları İptal Ettirmeye Alışkın"

Bakan Işıkhan, CHP'nin geçmişte de sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen toplu görüşme primini iptal ettirdiğini hatırlatarak, "CHP zihniyetinin bu hakları iptal ettirmesi son derece anlaşılmaz bir tutumdur. Ama milletimiz CHP’nin bu tutumuna alışkındır. Daha önce öğrencilere verilen bursları iptal ettiren, memurların toplu görüşme primini iptal ettiren CHP, şimdi de emekçilerimizin kazanımı olan toplu sözleşme ikramiyesini iptal ettirmiştir. Toplumdaki her kesimi ‘istismar edilebilir’ olarak gören, her şeye muhalif bu CHP zihniyeti maalesef hiç değişmiyor." ifadelerini kullandı.

"Bize Göre Yanlış Olan Bu Kararla İlgili Gerekli Adımları Atacağız"

Işıkhan, "Ama kamu görevlilerimiz müsterih olsun ve şunu iyi bilsin; bize göre yanlış olan bu kararla ilgili olarak da gerekli adımları atma noktasında üzerimize düşeni mutlaka yapacağız." dedi.