28 Mayıs'taki seçim öncesi ilk turda ATA İttifakı'nın adayı olarak 5,17 oy alan Sinan Oğan, ikinci turda kimi destekleyeceğini açıkladı. Oğan, tercihini Cumhur İttifakı Adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullandı. HDP'ye yönelik sert tavrı ile sık sık gündem olan Zafer Parti Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu ile Özdağ arasında imzalanan 7 maddelik protokol metninde dikkat çeken maddeler yer aldı. Maddeler arasında kayyum uygulamaların devam edeceği ve terörle mücadeleden taviz verilmeyeceği belirtildi.

Bu durum Millet İttifakı'nın ortağı HDP'yi rahatsız etti. Söz konusu anlaşmaya ilişkin sosyal medyada yazılı açıklama yapan HDP, Kılıçdaroğlu'na adeta gözdağı verdi. HDP, yaptığı yazılı açıklamayla "Kayyum atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez" ifadelerini kullanarak kararını yarın açıklayacağını duyurdu.

Ümit Özdağ ise tüm bu gelişmeleri Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalında konuk olduğu Kenan Taş'a değerlendirdi.

HDP'ye sert tepki gösteren Özdağ, şu ifadeleri kullandı:

Türk halkından oy isterim. Türkiye'ye düşmanca politikalar izleyen hiç kimseden de benim oy talebim olmaz kardeşim. Oy vermezlerse vermesinler. Hiç umurumda değil!