Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olan Konya, yaklaşan yerel seçimler için merakla beklenen başkan adayının kısa süre içinde açıklanacağı bir döneme girmeye hazırlanıyor. Ancak bu sadece Konya için değil, Türkiye genelindeki yerel seçimlerin önemli bir parçasını oluşturuyor.

MÜTEKABİLİYET ESASI

Muhalefette yerel seçimler için işbirliği tartışmalarının devam ettiği bir dönemde, Cumhur İttifakı bünyesindeki AK Parti ve MHP, işbirliği için önemli adımlar atmaya başladı. AK Parti'den oluşturulan heyette Genel Başkanvekili Efkan Ala, AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz ve AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yer alıyor. MHP tarafında ise Genel Başkan Devlet Bahçeli henüz bir görevlendirme yapmasa da, AK Parti heyetinin belirlediği isimlere karşılık "mütekabiliyet esasına dayalı olarak" bir heyetin belirleneceği ifade ediliyor. Her iki parti heyetlerinin önümüzdeki hafta bir araya gelerek görüşmelere başlayacağı da kaydediliyor.

KONYA DAHİL TÜM İLLERDE İTTİFAK YAPILACAK

Özellikle CHP'li 11 büyükşehir belediyesi başta olmak üzere tüm büyükşehir belediye başkanlıklarını hedefleyen her iki parti, bu sefer 2019 yerel seçimlerinden farklı olarak her il, ilçe ve beldede işbirliği yapmayı planlıyor. Görüşmelerin ilk öncelikli konusu ise 2019 yerel seçimlerinde yapılan hatalar olarak belirtiliyor. İki parti, bu hataları birlikte tespit ettikten sonra 2024 yerel seçimleri için yol haritasını belirleyecek. Bu kapsamda ilk olarak büyükşehir belediye başkan adaylarının kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

30 BÜYÜKŞEHİR'İ DE İSTİYORLAR

AK Parti ve MHP'nin 2024 seçimlerindeki asıl hedefi ise 30 büyükşehri Cumhur İttifakı çatısı altına kazandırmak. İşbirliği görüşmeleri sonrasında ilk adım olarak 30 büyükşehirde ittifakın destekleyeceği büyükşehir belediye başkan adaylarının açıklanacağı belirtiliyor. Bu adımın amaçlarından biri ise adayları daha fazla kamuoyunun gündeminde tutmak olarak öne çıkıyor.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ADAYI BELLİ OLUYOR

Konya'da da heyecanla beklenen başkan adayının belirlenmesi, Türkiye genelindeki seçim atmosferini de etkileyecek gibi görünüyor. Yakın gelecekteki görüşmeler ve açıklamalar, yerel seçimlerin nasıl bir dinamikle gerçekleşeceğine dair daha fazla ipucu sunacak.