Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli arasında dün gerçekleşen sürpriz 50 dakikalık görüşme, Türk siyasetinin seyrini değiştirebilecek gelişmelere zemin hazırlıyor. Görüşmenin ardından Ankara kulislerinde, iki partinin yerel seçim stratejisi ve olası iş birliği senaryoları gündemin en üst sıralarında yer alıyor.

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Cenova'nın aktardığına göre, görüşme sonrası iki parti arasında yerel seçimlerde iş birliği yapılmasına yönelik önemli adımlar atılması bekleniyor. Bu iş birliğinin temel hedeflerinden biri, belediye meclislerinde Cumhur İttifakı'nın çoğunluğunu sağlamak. Ankara kulislerine göre, ortak çalışma stratejisi önümüzdeki günlerde etkin bir şekilde başlayacak.

Özellikle 30 büyükşehirdeki yerel seçim stratejisi dikkat çekiyor. İstanbul ve Ankara gibi kritik illerde belediye başkan adaylarının belirlenmesi ve ilçelerde olası iş birliği, belediye meclislerinde Cumhur İttifakı'nın gücünü artırmayı amaçlıyor.

Adana, Mersin ve Antalya gibi büyükşehirlerde ise MHP'nin belediye başkan adaylarının tercih edilmesi gündeme gelebilir. Ayrıca, 51 ilde iş birliği kapsamının genişletilmesi de söz konusu olabilir. Bir önceki yerel seçimlerde böyle bir durum söz konusu değildi, ancak bu sefer 51 ilde ayrı ayrı stratejilerin konuşulabileceği belirtiliyor.

Adayların netleşmesi için kasım ayına kadar bir süre olduğu ifade ediliyor. Aday adaylarının belirlenmesi ve aday gösterilecek isimlerin son halini alması için iki liderin bir araya gelmesinin beklendiği ifade ediliyor. Bu süreçte, Cumhur İttifakı'nın gelecek yerel seçim stratejisinin daha net bir şekilde ortaya çıkması bekleniyor.

Türk siyaseti, önümüzdeki yerel seçimlere dair olası iş birliği senaryolarıyla hareketlenirken, kamuoyu da geleceğe dair bu stratejik adımları yakından takip ediyor.