Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, CNN Türk canlı yayınında yeni anayasa çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi. Akış, yeni anayasanın adı konusundaki soruya, "Genelde anayasalar çıkarıldıkları yılın adını alıyorlar. Doktrinde uygulamada böyle. Ama hani Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılındayız. Yeni bir yüzyıl inşa etmek istiyoruz. O yeni yüzyılı da o yüzyılın mukaddimesi dediğimiz bir anayasayla taçlandırmak istiyoruz. Bir sembolizm olarak da onun ismi 2023 anayasası herhalde olabilir. Buna da her kesimin kabul edeceği bir husus olur diye düşünüyorum" cevabını verdi.

Çok Teferruatlı Çalışmalar Devam Ediyor

Mustafa Akış, yeni anayasa çalışmalarının detaylarına da değindi. "Anayasa çalışması için elimizde inanılmaz bir birikim var. Bizim 20 yıl boyunca getirdiğimiz bir anayasal süreç var. Çok teferruatlı çalışmalar var. Detayları konusunda konuşulmamış bir şey yok. Bir masanın etrafına gelinip, bunun icraata dönüşmesi gerekir" ifadeleriyle sürecin karmaşıklığına dikkat çekti.

Anayasadaki Değişiklikler ve Yeni Paradigmalar

Yeni anayasa taslağına yönelik eleştirilere de yanıt veren Akış, mevcut 1982 Anayasası'nın sık sık değiştirildiğini ve birçok maddenin dokunulmadan kaldığını belirtti. Akış, "Anayasamızda serseri diye bir kavram var. Bunun sadece dilini değişme bence uzlaşma açısından çok kıymetli" şeklinde konuşarak, yeni anayasada hak ve özgürlüklerin korunmasının öncelikli olması gerektiğini vurguladı.

Temel Hak ve Özgürlükler Ön Planda Olacak

Akış, anayasada yapılması gereken temel değişikliklerin temel hak ve özgürlüklerin düzenlenmesi olduğunu vurguladı. Şu anki anayasanın hak ve ödevlere odaklandığını, ancak bu paradigmaların değişmesi gerektiğini belirtti. Akış, "Biz istiyoruz ki yeni yüzyılda millete ait, onların temel hak ve özgürlüklerini koruyan bir anayasa olsun. Asıl düzenlenmesi gereken temel, hak ve özgürlüklerdir" dedi.