Konya Büyükşehir Belediyesi, Çumra'ya Büyük Yatırım Yaptı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çumra ilçesine yönelik önemli bir yatırımı hayata geçirdi. Toplam maliyeti 502 milyon lira olan projeler kapsamında, 1.4 megavatlık Seçme Hidroelektrik Santrali'nin açılışı gerçekleştirildi ve İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin temeli atıldı.

Cumra Temel Atma

Seçme Hidroelektrik Santrali'nin Açılışı Yapıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka'nın katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde, çevreci bir yaklaşım olan atık su arıtma tesislerinin önemi vurgulandı. Başkan Altay, atık su arıtma tesislerinin ilçeler için büyük değer taşıdığını belirterek, 2029 yılına kadar atık su arıtma tesisi olmayan ilçe kalmaması hedeflerini dile getirdi.

Cumraya 502 Milyon Detay 1

İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin Temeli Atıldı

Ayrıca, Çumra'da inşa edilen İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin temeli de atıldı. Tesiste karbon, azot ve fosfor giderim üniteleri bulunacak, Çumra ilçe merkezi ile çevre mahallelerden kaynaklanan atık suların arıtılması sağlanacak.

Cumraya 502 Milyon Detay 3

Yenilenebilir Enerjiye Destek

Öte yandan, Seçme Hidroelektrik Santrali'nin de Konya Ovası Projesi kapsamında hayata geçirildiği belirtildi. Kurulu gücü 1.4 megavat olan santralin yıllık üreteceği elektrik miktarı yaklaşık olarak 7 milyon kw/h saat olacak, böylece Büyükşehir Belediyesi'nin elektrik ihtiyacının bir kısmı yenilenebilir enerjiden karşılanacak.

Bu büyük yatırımlarla Çumra ilçesine ve çevresine önemli bir katkı sağlanırken, çevreci ve sürdürülebilir projelerle bölgenin kalkınmasına destek olunması hedefleniyor.