6 Şubat 2023'te meydana gelen depremden etkilenerek Konya'ya gelen ve örgün eğitim kurumlarına kayıt yaptıran öğrenci sayısı 8 bin 229'u buldu.

Bu sayının her an değişkenlik gösterebildiğini, vatandaşların yer değiştirme süreçlerinin halen devam ettiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Konya'ya gelen depremzede öğrencilere dair şunları söyledi:

"İl merkezi ve ilçelerimizdeki KYK yurtları ile okul pansiyonları ve öğretmenevlerine yerleştirilen ailelerimizin okul çağındaki çocuklarının eğitimden mahrum kalmaması için gerekli tüm çalışmaları hassasiyetle yürütüyoruz. Bu noktadan hareketle ilimiz genelindeki 24 KYK yurdunda anasınıfları ve oyun odaları açtık. Depremzede vatandaşlarımızın toplu olarak yerleştirildiği her yerde eğitim ihtiyaçlarını gidermek için çalışmalar yürüttük ve yürütmeye devam edeceğiz.

Ayrıca anasınıflarına ek olarak Selçuklu'daki Şemsi-i Tebrizi ve Alaaddin KYK Yurtlarında ilkokul; Meram'daki Mevlana ve Tahir Büyükkörükçü KYK Yurtlarında ise ilkokul ve ortaokul sınıflarını da açarak öğrencilerimizin eğitim öğretimden mahrum kalmamaları için önemli bir adımı atmış olduk.

Bu sınıflara yaptığımız ziyaretlerde de gördük ki öğrencilerimiz yeni sınıflarına uyum sağlamışlar; eğitim hizmetinden en güzel şekilde faydalanmaktadırlar.

Aynı zamanda gerek yurtların bünyesinde oluşturduğumuz sınıflarda gerekse ailelerin isteği ile bir okul çatısı altında eğitim alan tüm öğrencilerimizin okul kıyafeti, kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarını da karşıladık.

Burada gayemiz, öğrencilerimizin her şart ve imkân içerisinde eğitim öğretimden mahrum kalmadan bu sancılı süreci atlatmasıdır. İnanıyoruz ki Bakanlığımızın öncülüğünde yürütülen çalışmalardan yola çıkarak kadim şehir Konya'mızda da Valiliğimizin koordinesinde, eğitim yöneticisi ve öğretmenlerimizin fedakârca gösterdikleri gayretlerle eğitim öğretim asla aksamayacaktır."