AFAD'dan alınan bilgiye göre, saat 20.04'te merkez üssü Hatay Defne olan 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği ise 16,74 kilometre olarak belirlendi. Deprem şiddetli şekilde hissedilirken, vatandaşlar paniğe kapıldı.

Konya'daki fay hatları nereden geçiyor? Foto Galeri: Konya'daki fay hatları nereden geçiyor?

6,4 büyüklüğündeki depremin ardından bu kez Hatay'ın Samandağ ilçesinde saat 20.07'de 5,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 5,8'lik depremin derinliği ise 7 kilometre olarak belirlendi.

Konya'da beklenen depremin büyüklüğü kaç? Foto Galeri: Konya'da beklenen depremin büyüklüğü kaç?

KONYA FENA SALLANDI

Yaşanan depremlerin ardından Konya, oldukça sert bir şekilde sallandı. Geçtiğimiz Cuma günü gece saatlerinde deprem yaşayan Konya'da hissedilen bu deprem paniğe yol açtı.

KONYA'DA BUGÜN DE DEPREM OLDU

Konya'da bugün sabah saatlerinde Ereğli ilçesi Belkaya Mahallesi'nde 1.7 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Depremin yerin 5 kilometre derinlikte olduğu kayıtlara geçti. Sabaha karşı 04:12'de meydana gelen depremi hissettiğini söyleyen vatandaşlar bulunuyor.

Ayrıca Konya'nın komşusu Karaman'ın Ayrancı ilçesinde de bölgeden bağımsız bir deprem kaydedildi. 

NEDEN ÇOK HİSSEDİLDİ?

Topraklarının büyük bölümü 4 ve 5. derece deprem bölgesinde bulunan Konya'da bazı bölgeler 3. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Depremin Konya il sınırına yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta olması Ereğli'nin depremi daha çok hissetmesine yol açtı. Konya şehir merkezi ise Ereğli'ye 150-160 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Konya şehir merkezi ve Ereğli mesafesi genellikle tarım arazilerinden oluşuyor. Bu da doğal olarak yumuşak bir toprak yapısının birbirini itmesi anlamına geliyor.

turkiye-deprem-risk-haritasi

Türkiye fay hatları haritası

Bu bakımdan Konya şehir merkezinin de çoğunlukla düz bir arazi, eski tarım arazileri üzerinde kurulmuş, düz bir zeminde olması da depremin şiddetli hissedilmesinin önünü açıyor.

Yine geçtiğimiz Cuma günü yaşanan deprem de Konya'nın fay hatları üzerinde yaşanmamıştı.