EYT'liler düşük emekli maaşı sürpriziyle başa çıkmaya çalışırken, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın emekli olması durumunda alacağı maaş tartışma konusu oldu. 14 Mayıs'ta yapılması beklenen seçimlerde cumhurbaşkanlığını Altılı Masa adayının kazanması durumunda Diyanet İşleri Başkanı, MİT Başkanı dahil üst düzey bürokratların tamamının görevi sona erecek. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, emekli olduğu takdirde büyük bir emekli ikramiyesi ve çalışan uzman doktorların aldığı maaştan çok daha fazla emekli maaşı olacak. 

Diyanet İşleri Başkanlığı; emekli olmak isteyen personeline yönelik emekli maaş ve ikramiye tutarlarını gösteren tablo hazırladı ve personelle paylaştı. Diyanet İşleri Başkanı, Başkan Yardımcıları, üst düzey Diyanet Bürokratları, ve müftülerin emekli olması durumunda alacakları maaşlar belli oldu. 

Hazırlanan tabloya göre Diyanet’te 40 yıl görev yapmış Diyanet İşleri Başkanına, emekli olması durumunda 35 bin lira emekli maaşı, 882 bin lira da emeklilik ikramiyesi ödenecek. 1981’de üniversite öğrencisiyken imamlık yapmaya başlayan Başkan Ali Erbaş’ın, görevde 40 yılı tamamladığı biliniyor.