Habertürk'te Kübra Par ile Mehmet Akif Ersoy'un ortak sunduğu canlı yayına konuk olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çıkarılması planlanan Karadeniz doğalgazıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çıkarılan gazın faturalara nasıl yansıyacağına dair soru üzerine, "Muhtemelen doğalgazda sübvansiyon miktarı 200 milyarın üstünde olacak." diyen Bakan Dönmez, Avrupa'da yüksek fatura ödenen ülkelerin olduğunu, oralarda da zaman zaman sübvansiyon uygulamasına gidildiğini belirterek şunları söyledi:

- Bizim enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak. Şu anda yüzde 99,3'ünü ithal ettiğimiz doğalgazdan bahsediyoruz.

- 15-20 milyar metreküp gaz hedefliyoruz. Bu rakamlara göre aşağı yukarı yüzde 30'lar seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz.

- Bu bizim ilk keşifimizle ilgili. 405 milyar metreküpü revize ettik. Bu ona göre yaptığımız hesap. İlave keşiflerle Çaycuma ve Amasra'da 710 milyar metreküpe ulaştık.

- Türkiye'de konutlarda tüketilen gazı 33 yıl kullanacağını görüyoruz. İlk fazda yıllık 3,5-4 milyar metreküp bir gaz üretimi söz konusu olacak.

MetroPOLL anketinde kararsızlar dağıtılmadan Kılıçdaroğlu 2 puan kadar önde MetroPOLL anketinde kararsızlar dağıtılmadan Kılıçdaroğlu 2 puan kadar önde

- Bir anda bütün kuyuları üretime almaya çalışsaydık en az 5 yıla ihtiyacımız vardı. Biz kısa bir süre içinde ilk gazı vermek istedik.

- İlk fazda çıkan gaz evlerimizin mutfaklarında kullanılacak gazın tamamını karşılıyor. 4 yıl içinde tüm ısınma ihtiyacını karşılayabilecek.